GlaukómaA gyógyszereket hatékonyan a szembe juttató új technika, mely mikroszkopikus méretű tűket alkalmaz, azon betegek millióinak számára nyújthat reményt, akik olyan gyakori, a látást veszélyeztető szembetegségekben szenvednek, mint a glaukóma (zöld hályog), a maculadegeneráció (sárgafolt elfajulás) vagy a diabéteszes retinopáthia (cukorbetegség miatt kialakuló ideghártya károsodás).
Az amerikai Georgia Műszaki Egyetem és az Emory Egyetem kutatói a "Mikrotűk a szemészeti gyógyszeres terápiában" című előadásukban foglalják össze vizsgálataik eredményeit a nagy-britanniai Királyi Gyógyszerészeti Társaság szimpóziumán.
Szürke hályogKutatásuk során azt vizsgálták, hogyan alkalmazhatóak a mikroméretű tűk a szemészeti gyógyszeres terápiában ún. minimál invazív eljárással. A szembe hatoló tűk csupán fél milliméter mélyen hatolnak be a szem szövetébe. Ez azt jelenti, hogy a tűk nem érnek olyan mélyre, mint a hagyományos tűk, így kevesebb kárt is okoznak. A kis behatolás miatt a módszer helyi érzéstelenítés mellett is alkalmazható.
Ez a technika forradalmasíthatja az olyan szembetegségek kezelési módját, mint a glaukóma, a maculadegeneráció és a diabéteszes retinopathia.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Időskori távollátásA hagyományos gyógyszerbejuttatási módszerek, mint a szemcsepp, nem elég hatékonyan juttatják be a gyógyszereket a szem hátsó részébe. A hagyományos injekciók viszont invazívak, mivel a tű átfúrja a szem szöveteit. Az ismételt injekciók az általánosan használt tűkkel szintén komoly látási szövődményeket eredményezhetnek.
"A szem az emberi szervezet egyik legérzékenyebb és legsérülékenyebb szerve, és talán a leglenyűgözőbb is egyben. Ablakként működve látjuk rajta keresztül a világot, és az agyba érkező információk négyötödéért felelős." - mondta Samirkumar Patel, a kutatócsoport egyik tagja.
Makuladegeneráció"Noha a kutatás még egy korai fázisban tart, megmutatja, hogy igenis lehetséges mikrotűk segítségével hatékonyan gyógyszert juttatni a szem megcélzott részeibe, mint az anterior és posterior (elülső és hátsó) régiókba. Gyulladás vagy egyéb mellékhatás nem jelentkezett a korai tesztekben. Ez ígéretes hír azok számára, akik egyes látást veszélyeztető betegségekben szenvednek."
A fejlesztés következő fázisa a biztonság megerősítésének további vizsgálata lesz, és a hosszú távú hatások jobb megértése.
Az alacsonyszintű felhőzet késő estig kelet felé elhagyja az országot. Ezzel párhuzamosan nyugat, északnyugat felől a Dunántúlon egyre nagyobb területen növekszik meg a felhőzet. Az ország nagy részén legalább pár órára kisüt majd a nap, de az Északi-középhegység és az Észak-Alföld tágabb térsége tartósan felhős marad. Egy-két helyen gyenge eső nem kizárt. Az északnyugati szél délután mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan borult északkeleti tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz, a Délnyugat-Dunántúlon pedig 13, 17 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este -2 és +10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.