Tudományos vizsgálat bizonyítja, hogy az e-ink kijelzős elektronikus könyvolvasók használata áll legközelebb a nyomtatott könyvek által nyújtott olvasási élményhez, ráadásul a szemet is ez a műszer károsítja legkevésbé a hasonló eszközökhöz képest. Egy - a TÜV Rheiland laborjában végzett - kísérlet a táblagépek, netbookok, monitorok, valamint e-ink kijelzős olvasók fénysűrűségét vizsgálva jutott erre a következtetésre - olvasható a CompLex Kiadó közleményében.
Kovács Georgina, az Óbudai Egyetem végzős nyomdaipari mérnök hallgatója laboratóriumi körülmények között végzett pontos méréseket, amely során arra volt kíváncsi, hogy melyik elektronikus könyv olvasására alkalmas eszköz fénysűrűsége a legkisebb, és mely berendezés fárasztja a szemet legkevésbé.
A TÜV Rheiland, a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet Kft. Fénytechnikai laborjában fekete borítású falak mögött, sötét szobában steril körülmények között zajlott a kísérlet, amely keretében kiderült: az e-tintás könyvolvasók használatakor a fényerősség szinte a nullával egyenlő, így a szemre ez fejt ki legkevésbé káros hatást.
Az e-ink egy olyan speciális elasztikus, papírvékonyságú, műanyag képernyő, mely tartalmát elektromosság nélkül is képes megtartani, viszont ennek ellenére is képes éles és kontrasztos képet megjeleníteni. Gyakorlatilag a papír elektronikus változata, melyet e-könyv olvasókban, valamint mobiltelefonokban használnak.