"Ez az egész nagyon meglepett" - emlékszik vissza Goree, aki egészen addig meg volt győződve róla, hogy az akár vakságot is okozó betegség csak az időseket érintheti. Valószínűleg a legtöbben hozzá hasonlóan gondolkodnak, hiszen a zöld hályog általában valóban csak a 60 év felettiek esetében alakul ki. Ritkán azonban csecsemők és kisgyerekek körében is előfordulhat.
A zöld hályog egy összefoglaló név azokra a szembetegségekre, amiknek következtében folyadék halmozódik fel a szemben, ami aztán a megnövekedett nyomás miatt károsítja a látóidegeket és látásromláshoz vezet. "Bizonyos esetekben a zöld hályog már a születéstől fogva, különböző születési rendellenességek miatt fennállhat - nyilatkozta dr. Robert Barnes, a Loyola Egyetem Egészségügyi Központjának szemésze - Máskor a zöld hályog valamilyen szemtrauma, általában szteroidos szemcseppek vagy műtét miatt alakul ki."
A kis Christian zöld hályogja azonban a születése után nem sokkal jelentkezett, mindenféle kiváltó ok nélkül. A betegség neve elsődleges veleszületett zöld hályog, és évente mintegy 10 000 újszülöttet érint az Egyesült Államokban. Bár bizonyos génhibák, illetve a családi halmozottság növelhetik a csecsemőkori zöld hályog kialakulási esélyét, a legtöbb esetben a kiváltó ok ismeretlen.
A gyors kezelés azonban rendkívül fontos, mert ennek hiányában a látásromlás akár visszafordíthatatlanná is válhat. "A gyerekkori zöld hályog teljesen más, mint a felnőttkori betegség - nyilatkozta Dr. Tamiesha Frempong, a Mount Sinai Kórház gyermek szemorvosa - A gyerekek esetében a szem fejlődési rendellenessége nem engedi kiürülni a folyadékot. A szaruhártya akár meg is repedhet a felhalmozódó folyadék miatt."
Szerencsére a gyerekkori zöld hályog korai felismerés esetén jól kezelhető, még akkor is, ha gyakran több műtétre is szükség lehet a teljes gyógyuláshoz. "Mindenképp érdemes odafigyelni az intő jelekre , amik megelőzik a szaruhártya megnagyobbodását, ami egy viszonylag késői tünet - nyilatkozta Frempong - A szemhéjrángás, a fényérzékenység és a fokozott könnyezés mind azt jelezhetik, hogy valami nincs rendben a kicsi szemével."
"Ebben az esetben mindenképp érdemes felkeresni nem csak a gyerekorvost, de egy gyermek szemspecialistát is." A 18 hónapos Christian azóta szépen gyógyul, bár hosszú távú orvosi felügyeletre lesz szüksége a teljes felépüléshez.