Milyen korban, hol a gyakoribb?
A hímvessző (penis) daganata legtöbbször idősödő betegeknél fordul elő. Megjelenése 60 év után gyakoribb, de a későbbikben említésre kerülő hajlamosító tényezők fiatalabb korban is előidézhetik a keletkezését. Előfordulási gyakoriságban jelentős különbségek vannak a különböző földrajzi területeken. A fejletlenebb egészségügyi kultúrájú afrikai államokban csaknem százszor gyakrabban regisztrálnak hímvessződaganatos betegeket, mint Európában. A halálozási mutatók emiatt jelentősen eltérőek. Míg az előbbi államokban a vezető halálokok egyike a péniszrák, Európában elenyésző az emiatt elhalálozott betegek száma.
A péniszrák tünetei
Milyen tünetek jellemzik?
A péniszrák diagnózisának felállítása legtöbbször nem bonyolult. Leggyakrabban a makkon vagy a fitymán észlelt, legtöbbször gyulladásos jelekkel tarkított eltérések hívhatják fel a figyelmet a korai daganatra. Sajnálatunkra ebben a stádiumban viszonylag kevesen jelentkeznek urológusnál. Ennek több oka van. Egyrészt egy rossz értelemben vett szemérmesség. Alkalmanként megdöbbentő, hogy milyen elhanyagolt esetekkel találkozhatunk. Nem első az egyik ilyen múlt heti emlékem, amikor egy nyakkendős üzletember két tárgyalás között jelentkezett rendelésemen. Már az első percben feltűnő volt nadrágjának kitömöttsége, a másodikban az orrfacsaró bűz, ami ezen keresztül átáramlott. Elmondta, hogy közel egy éve észlelte az azóta is növekvő, most már váladékozó, alkalmanként vérző, általa gyulladásnak gondolt, csaknem ökölnyi daganatát. Sokszor nem urológus az első vizsgáló orvos. Nemegyszer a kezdeti eltérést bőrgyógyászati eltérésként kezelik. A beteg számára ez végzetes lehet.
Körülmetéléssel megúszható?
Véd-e a körülmetélés (cirkumcízió)?
Igen, de csak a gyermekkorban elvégzett műtétnek van ilyen hatása. A daganatra hajlamosító tényezők közül vezető szerepe van a fitymaszűkületnek, és a fitymalemezek között felszaporodó és baktériumokkal fertőzött váladéknak, a szmegmának. Ebben többször találunk a daganat fejlődéséért egyértelműen felelős humán papillóma vírusokat (HPV). Ez nemcsak a hordozó férfira, hanem szexuális partnerére is veszélyes lehet. Azokban a kultúrákban, ahol a cirkumcízió gyermekkorban rituális szokás, lényegében ismeretlen a hímvessző-daganat és a méhnyakrák.
Intő jelek
Mi az a prekancerózis?
A daganat kifejlődése többször hosszabb folyamat eredménye, mely különböző rákmegelőző (ún. prekancerózus) állapotokon keresztül zajlik. Több ilyen betegség van, például a vöröses Queyrat-féle eritroplázia vagy a szintén gyulladással övezett Bowen-kór, de nem ritka a kifejlett daganatot utánzó Buske-Loewenstein-daganat sem. Talán a leggyakrabban észlelt eltérés a szemölcsszerű kondilóma, amely egyértelműen összefüggésbe hozható a magas kockázatú HPV-vírusokkal. A prekancerózisok felismerése és az ezzel egyidőben végzett kezelés megelőzheti a daganat kialakulását.
Cikksorozatunk következő részében a betegség típusaival, illetve a kezeléssel kapcsolatos kérdéseket vesszük sorra.