Egy friss tanulmányban az elmúlt 40 évben készült kutatások eredményeit összegezték. Azt vizsgálták, hogy a szülők kora milyen hatással van a termékenységre, a terhességre és a születendő gyermek egészségére. Erre azért volt szükség, mert bár a 35 év feletti nők szervezetében zajló változások következményeiről már sokat tudunk, addig a férfiak nemzőképessége jóval kevesebbszer kerül szóba.
Nagyobb a rizikó
A szakemberek szerint 45 év felett a férfiak termékenysége lecsökkenhet, illetve a partnerük teherbe esésével megnőhet a terhességi cukorbetegség, a preeklampszia , a koraszülés vagy a halvaszületés kockázata is. Emellett az alacsony születési súly, a fejlődési rendellenességek - például a farkastorok -, a veleszületett szívbetegség, a gyermekkori rák és az autizmus esélye is jóval nagyobb a 45 évnél idősebb férfiak gyermekeinél.
Mi lehet az oka?
A szakemberek szerint ennek oka többek között a korral járó tesztoszteronszint-csökkenés lehet. Emellett az is közrejátszhat, hogy idővel csökken a sperma mennyisége, valamint egyre kevesebb az egészséges és életképes spermium. A sperma (és a petesejt) korral járó változásai pedig tovább örökítődnek a magzati DNS-be . Az is kiderült, hogy az idősebb férfiak akkor is nehezebben lesznek apák, ha a partnerük 25 év alatti.
Mi a megoldás?
Fontos, hogy a férfiak is tisztában legyenek azzal, hogy a korral nekik is csökken az esélyük arra, hogy (egészséges) gyermekük születhessen. Ezért ha idősebb korban tervezik a gyerekvállalást, érdemes lehet még 35 éves koruk előtt lefagyasztatni a spermájukat, a leendő anya és gyermek egészségének érdekében.
Forrás: sciencedaily.com