Olyan, férfiakat érintő, urológiai kérdéseket válogattunk össze, amelyek sokszor felmerülnek a mindennapokban, és kényessége miatt a legmegbízhatóbb válaszokat keressük rájuk.
Fitymaszűkület
A fitymámat már kisgyermekkorom óta nem tudom hátrahúzni , de most elkezdett fájni, vörös lett és megduzzadt. Most mit tegyek?
Válasz: Panaszait leginkább a fitymaszűkület következtében nem elégséges higiéné miatt kialakult gyulladás okozza. Amennyiben nem tud elmenni sürgősen urológushoz, akkor megpróbálhatja a fitymazsákot kamillateával átmosni, vagy a hímvesszőt kamillateában áztatni. Ha azonban nem következik be változás rövid időn belül, akkor elengedhetetlen, hogy mielőbb urológushoz forduljon. Javasolt a fitymaszűkület mielôbbi megoldása, mert ez a fejlődési rendellenesség nemcsak visszatérő gyulladást, hanem hosszú távon hímvesszőrákot is okozhat.
Mi az lichen sclerosus?
Mostanában vettem észre, hogy a fitymám szeretkezés után vöröses lesz, majd fehéres területek jelennek meg. Úgy érzem, hogy rugalmasságát is elvesztette, kicsit nehezebben húzható hátra. Mi lehet a baj, mit tegyek, és kihez forduljak? Fertôzô ez a betegség?
Panaszai alapján leginkább a fityma ismeretlen eredetű, gyulladásos bőrelváltozására lehet gondolni, melyet lichen sclerosusnak (ejtsd: lichen szklerózus) hívunk. A betegség nem fertőző. A másodlagosan, vagyis nem veleszületetten kialakuló fitymaszűkületet leggyakrabban ez a bőrbetegség okozza. Legelőször bőrgyógyászhoz kell fordulnia, akinek ki kell zárnia valamilyen más megbetegedés lehetőségét, valamint megkísérelheti a betegségét gyógyszerekkel kezelni. Amennyiben nem gyógyul meg, akkor célszerű urológushoz is elmenni az esetleges egyéb, hímvesszőn észlelt eltérések kizárására.
Körülmetélés
Másodlagos fitymaszűkület miatt urológusnál jártam, aki nagy valószínűség szerint a fityma lichen szklerózuszát állapította meg, és azt mondta, hogy a fitymámat körül kell metélni. Sajnos olyan izgatott voltam, hogy a műtétről elfelejtettem feltenni a kérdéseimet. Most nem tudom, mi történik velem, mire számítsak? Többféle gyógyszert is szedek a szívemre, ezeket nyugodtan bevehetem a műtét előtt?
A fitymaeltávolítást leggyakrabban helyi érzéstelenítésben végezzük, amely a hímvessző bőre alá adott injekcióval történik. A helyi érzéstelenítés során az első szúrás kicsit kellemetlen, majd egy rövid ideig feszülést érez, azután már semmi fájdalmasat nem fog érezni. Ez nem jelenti azt, hogy nem érzi, hogy a hímvesszőjén "ténykednek", de fájdalmat egyáltalán nem fog érezni. A műtét során a fitymát körbevágják, majd a külső és belső fitymalemezeket eltávolítják. A fitymát tápláló kis erek átvágását követően a vérzést leggyakrabban úgynevezett elektrokoagulációval szüntetik meg, vagyis elektromos árammal az ereket végződésüknél lezárják. Amennyiben nincs további vérzés, akkor az ellentétes sebszéleket kis, leggyakrabban felszívódó varratokkal összevarrják, majd a sebet körkörös kötszerrel bekötik. Az eltávolított fitymadarabot szövettani vizsgálatra küldik.
A műtétet követően nyugodtan fog tudni vizelni és általában további fájdalomcsillapítóra nincs szükség, de jó, ha a biztonság kedvéért beszerez magának otthonra. A műtét leggyakrabban az egynapos sebészet keretén belül történik, vagyis az éjszakát nem kell a kórházban töltenie. A szívgyógyszereit beveheti nyugodtan, de amennyiben véralvadásgátló gyógyszert szed, akkor a műtét előtt feltétlenül az orvos tudtára kell hoznia, valamint a vérhígítót elrendelő szakorvossal is annak elhagyásának lehetőségéről feltétlenül beszélnie kell. A varratok ugyan felszívódóak, de a gyorsabb gyógyulás miatt javasolt ezek eltávolítása a műtétet követő 1 hét, 10 nap múlva.