Az egészséges párkapcsolat egyik legfontosabb alapja a kölcsönösen kielégítő és boldog szexuális élet, melyet a merevedési problémák megnehezítenek, de akár el is lehetetlenítenek. Élete során sok férfi tapasztal alkalmankénti, vagy átmeneti merevedési problémákat, ez azonban nem jelenti azt, hogy a zavar állandó, krónikus állapottá válik. Ráadásul nem csak időtartamának, de súlyosságának tekintetében is eltérő lehet a probléma.
Komoly betegséget is előjelezhet
Súlyosságát tekintve általában három kategóriába sorolják a merevedési zavarokat: enyhe, közepes, illetve súlyos fokozatba. Enyhe fokozatúnak akkor nevezhető, ha az együttlétek még megvalósulnak ugyan, de azt rendszeresen megzavarják bizonyos erekciós gondok. Közepes fokú merevedési zavar esetén már csak ritkán, alkalomszerűen valósul meg az erekció, és annak időtartama is korlátozott. Abban az esetben pedig, hogyha a merevedés már hosszabb ideje semmilyen módon nem valósul meg, illetve a mértéke nem elégséges az együttléthez, súlyos merevedési zavarról beszélhetünk.
A merevedési zavarokat (vagy orvosi kifejezéssel élve erektilis diszfunkciókat) számos betegséggel összefüggésbe hozták, előfutára lehet olyan komoly egészségügyi problémáknak is, mint például a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedés. Előfordulhat, hogy az erekciós zavarok pusztán lelki eredetűek, és hátterükben a stressz, depresszió, vagy valamilyen szorongás áll. Sokszor azonban a pszichés és a szervi eredetet nehéz különválasztani, és a merevedési zavarok mögött mindkét tényező megbújik.
Nehéz pontosan megbecsülni a merevedési zavarral küzdők számát, hiszen sokan szégyellnek orvoshoz fordulni a panaszaikkal. Egyes kutatások szerint ugyanakkor a 40 év feletti férfiak közel fele tapasztalhat kisebb-nagyobb mértékű potenciazavart az addigi élete során. Enyhe fokozatú panaszok esetén segíthet némi relaxáció, "rendet tenni" a fejben és kicsit kikapcsolni a hétköznapi mókuskereket. Hogyha azonban a nemi együttlétek tartósan meghiúsulnak a potenciazavarok miatt, mindenképpen javasolt az orvosi segítség igénylése!