A szakembereket magukat is váratlanul érte, hogy a vizsgálat során összefüggést fedeztek fel a szívbetegség kockázati tényezői, például az elhízás, a dohányzás és a magas vérnyomás, valamint a nagyobb méretű herék között. Emellett a luteinizáló hormon (LH) - amely az agyalapi mirigyben található és a tesztoszterontermelődésért felelős - magas szintje is a szívbetegség kockázatának megnövekedését jelezte, ami arra utalhat, hogy vagy a magas LH-szint hat károsan a szív- és érrendszerre, vagy van egy harmadik tényező, amely mind a magas LH-szintért, mind a szívbetegségért felelőssé tehető.
A kutatók azért is lepődtek meg az eredményeken, mert korábban a nagyméretű heréket a jobb nemzőképességgel hozták összefüggésbe. Amint arról a című lapban a tanulmány készítői nyilatkoztak, úgy tűnik, a herék a termékenységen túl az általános egészségi állapotról is képet adnak.
Hogy a herék mérete és a szívbetegség között miért állhat fenn bármiféle összefüggés, azzal kapcsolatban a tudósok is csak találgatni tudnak. Egyes vélemények szerint az állhat a háttérben, hogy mivel a cukorbeteg és szívbeteg férfiak esetében a tesztoszteronszint alacsonyabb, a szervezetük ezt az agyalapi hormon szintjének megnövelésével igyekszik kompenzálni, aminek következtében viszont megnőnek a herék.
Ugyanakkor dr. Andrew Kramer, a Marylandi Egyetem Orvosi Központjának urológusa nem ért egyet ezzel a feltételezéssel, és azon az állásponton van, hogy ésszerű magyarázatot nem lehet adni a két dolog közötti összefüggésre. Azt is fontos megjegyezni, hogy mivel a vizsgálatban csupa olyan férfi vett részt, akinek valamilyen szexuális jellegű panasza volt , az eredmények nem vonatkoztathatóak általánosságban minden férfira.