Felfedezték az első, hererákért felelős gént!

Brit kutatók bejelentették, hogy felfedezték az első géneket, melyek összefüggésben állnak a hererák kialakulásával, azzal a rákbetegséggel, amely a 15-45 év közötti férfiak körében a leggyakrabban előfordul.

A tanulmány szerint az 5, 6 és 12-es kromoszóma árulkodó variánsai összefüggésben állnak a betegség fokozott kockázatával. A vizsgálatban 730 hererákban szenvedő férfi genetikai kódját hasonlították össze egészséges férfiakéval. A három faktorból álló "csomag" öröklése akár négyszeresével növelheti a hererák kockázatát.

A tanulmány a Nature Genetics folyóirat online kiadásában olvasható.

"Már egy ideje tudjuk, hogy azokban a férfiakban, akik édesapja, fivére vagy fia hererákban szenvedett, sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki a betegség, és mi éppen ezt a genetikai kapcsolatot kutattuk" - nyilatkozta az egyik kutató, Elizabeth Rapley, a surrey-i Rákutató Intézet munkatársa. "Úgy véljük, hogy még több kockázati tényezőt kell felkutatni, és mi azon dolgozunk, hogy a többit is azonosítsuk."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A három árulkodó gén olyan gének közelében helyezkedik el, amelyek a spermiumok fejlődésének előfutáraként szolgáló heresejtekről gondoskodnak.

A hererák nemzetközi előfordulása 7,5 eset 100 000 férfiból, ez az arány azonban országonként és a származás szerint jelentősen eltér. Ennek oka nem teljesen egyértelmű. Az öröklés azonban jól ismert kockázati tényező, és a jelek szerint sokkal magasabb, mint más rákbetegségek esetében.

A kutatások azt mutatták, hogy a hererákos betegek fivéreit érintő kockázat nyolc-tízszer magasabb az általános népességnél, a betegek édesapját érintő kockázat pedig négy-hatszor magasabb.

A Rákkutató Intézet szerint amennyiben korai stádiumában mutatják ki, a hererák az esetek 99 százalékában gyógyítható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra