Az elsősorban a belső szervekben érezhető tompa fájdalom helyét gyakran nehéz pontosan behatárolni. Okozhatják például emésztési problémák miatt kialakuló bélgörcsök, amelyeket hányás, hasmenés és általános rosszullét kísérhet. Ezzel szemben az idegfájdalom erőteljesen égő, nyilalló, késszúrásszerű formában jelentkezik az érintett ideg lefutása mentén, amelyet bizonyos tevékenységek – például érintés, mozdulat vagy hideg – vált ki. Akkor alakul ki, ha az idegszövetek sérülnek vagy nem megfelelően működnek.
Szomatikus fájdalommal akkor találkozhatunk, amikor a csontokat, a bőrt, az izmokat, az ízületeket vagy a kötőszöveteket sérülés éri. A könnyen lokalizálható fájdalom nagyban függ a sérülés jellegétől: vágás esetén például szúró, felszíni, míg hashártyasérülésnél belső, égő érzés jelenik meg. A lüktető fájdalom hullámokban tör ránk, az ütemes „dobogást” általában gyulladás vagy értágulat váltja ki. Bár a lelki eredetű fájdalomnak nincs szervi oka, nagyon intenzív lehet, és könnyen krónikussá válhat.
Kismedencei fájdalom férfiaknál
Kismedencei fájdalomnak azt nevezzük, ha a medence és a combok közötti régióban jelenik meg a fájdalom valamelyik formája. Férfiaknál ebbe a has alsó része, az ágyék és a nemi szervek fájdalma tartozhat, amelyet általában a bélrendszerben, a nemi szervekben vagy a húgyutakban jelentkező problémák váltanak ki. Ilyenek a különböző fertőzések, a lágyéksérv, az irritábilis bél szindróma , a vakbélgyulladás, a húgyúti kövek, hegek vagy húgycsőszűkületek, a hasi összenövések, bizonyos szexuális úton terjedő fertőzések, valamint a prosztatamegbetegedések.
Férfiaknál a prosztatagyulladás (prosztatitisz) a kismedencei fájdalmak leggyakoribb okozója. A dülmirigynek is nevezett, 2-3 centiméter átmérőjű prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és körbefogja a húgycsövet. Gyulladását okozhatja akut (heveny, gyorsan lezajló) vagy krónikus (idült, elhúzódó) bakteriális fertőzés, de előfordulhat olyan krónikus kismedencei fájdalom szindróma is, amely nem bakteriális eredetű. A betegség egyénenként eltérő tünetekkel jelentkezhet: égő vagy tompa fájdalommal, amely gyakran kisugárzik – általában a keresztcsont, a gáttájék, a hímvessző vagy a herék irányába –, és amelyet gyakran diszkomfortérzet, valamint pszichés stresszterhelés kísér.
Bakteriális vagy nem kórokozók által kiváltott prosztatagyulladás?
A prosztatagyulladás mellett jelentkező, nehezen lokalizálható, szokatlan szervi fájdalom oka a prosztata megduzzadása és a prosztata felszínén lévő hártya, a prosztatatok feszülése. Az akut bakteriális prosztatagyulladás általában heves tünetekkel jelentkezik: magas lázzal, elesettséggel, alhasi nyomó-feszítő, illetve gát- és végbéltáji szúró fájdalommal, amely a nemi szervekbe sugárzik, gyakran ismétlődő, sokszor gyötrelmes érzéssel járó vizeletürítéssel, amely esetenként akadozik. A betegség elhúzódó, azaz krónikus formája nehezebben azonosítható tüneteket mutat. Lefolyása jellemzően enyhébb, a gyulladás okozta duzzanat vissza-visszatér, a tünetek helye és intenzitása is folyamatosan változhat. A derék- és gáttájéki, alhasi és a húgycső környékén tapasztalható fájdalom kevésbé erőteljes, mint az akut gyulladás esetén, gyakran inkább csak kellemetlen: hol elmúlik, hol pedig visszatér. A kórképre szintén jellemző a sűrű vizelés utócsepegésekkel, valamint a kifejezetten fájdalmas magömlés.
A krónikus kismedencei fájdalom szindrómával élő betegek döntő többségében – nagyjából 90 százalékuknál – már nem mutatható ki kórokozó. A kórkép eredete nem mindig deríthető ki, ugyanakkor gyakran alakul ki elhanyagolt prosztatagyulladás talaján. A tünetei nagyon hasonlók lehetnek, mint a bakteriális változatnál tapasztalhatók, azzal a különbséggel, hogy a betegség lefolyása akár évtizedekig is tarthat. Érdemes megemlíteni, hogy előfordulhat akár teljesen tünetmentes prosztatagyulladás is, amelyre általában más – például termékenységi – vizsgálatok során, sokszor csak véletlenül derül fény.
Terápiás lehetőségek
Kismedencei fájdalom, vizeletürítési problémák vagy merevedési zavarok esetén az urológiai kivizsgálást nem ajánlott sokáig halogatni. Ráadásul az ultrahanggal és laborvizsgálattal összekötött – a férfiak által gyakran rettegett – tapintásos prosztataszűrés rövid, nem is annyira fizikai, mint lelki teher. A szakorvos a bakteriális változatnál általában antibiotikumos kezelést, nem kórokozók által kiváltott gyulladás esetén pedig fájdalomcsillapítót, izomlazítót és gyógynövényes kezelést javasol.