Kiéheztetik a prosztatarákot

A Sydney-i Centenáriumi Intézet munkatársai új módszerrel kísérleteznek, mely segítséget nyújthat a prosztatarák kezelésében: a daganatsejtektől megvonnak egy tápanyagot, mely alapvető a tumor növekedésében.

Ausztráliában évente több, mint háromezren vesztik életüket prosztatarák miatt, ezzel a férfiak között a daganatos halálozás második helyén áll. A jelenlegi kezelési módszer a prosztata sebészi eltávolításából és kiegészítő sugárterápiából áll, bizonyos esetekben pedig a daganatsejteket elvágják a férfi nemi hormonoktól műtéti vagy kémiai kasztráció segítségével. Azonban ezek következményei súlyos mellékhatások lehetnek, például inkontinencia vagy impotencia.

Dr. Jeff Holst és munkatársai megállapították, hogy a prosztataráknak szüksége van egy alapvető tápanyagra, a leucin nevű aminosavra. A Cancer Research novemberi számában megjelent tanulmány szerint a daganatsejtek ennek biztosítására több, az anyagot a sejt belsejébe juttató szállító molekulával rendelkeznek, a több leucin pedig növekedési előnyt biztosít. Állatkísérletes módszerek segítségével a kutatók bebizonyították, hogy egy speciális kezelés 50 százalékkal lassítja a daganat növekedését, és az előnyös hatás mind korai, mind előrehaladottabb fázisban tapasztalható. Amennyiben a további vizsgálatok is sikerrel zárulnak, néhány év múlva megkezdődhet a módszer klinikai tesztelése is.

A vizsgálat továbbá arra a jelenségre is megtalálta a választ, hogy milyen kapcsolat van a prosztatarák és a magas leucintartalmú étrend között. A sok vörös hús fogyasztása megnöveli a prosztatarák kockázatát, azonban idáig nem volt ismert, mi ennek az oka.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, és eleinte főként az északi megyékben, majd pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.