Magyarországon eddig nem volt gyakorlat egy időben, egy helyen a petesejt leszívása és az azonnali szövettani vizsgálattal egybekötött herebiopszia.
Magyarországon a fogamzóképes korban lévő párok 20-25 százalékának nem lehet természetes úton gyermeke, közel 200 ezer párt érint országosan. Különleges eset, amikor a pár férfi tagjának nincsenek megfelelő spermiumai, így úgynevezett herebiopsziás műtéttel a hereszövetből kell spermiumokat nyerni.
Eddig egyedülálló módon végeztek párhuzamos andrológiai-lombikbébi műtétet Magyarországon, a CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézetben. A beavatkozás során köztes fagyasztás valamint újabb műtétre való várakozás nélkül, ott a helyszínen a szakmai csapat biológus tagjai elvégezték a szövettani vizsgálatot, így újabb műtét kockázata valamint köztes várakozás nélkül meg lehetett állapítani, hogy a kimetszett szövet alkalmas-e a megtermékenyítésre vagy sem. A megoperált pár jól van, az orvoscsapat tagjai együtt a családdal bíznak a sikeres megtermékenyülésben.
Az eddigi magyarországi gyakorlat az volt, hogy ezt az andrológiai beavatkozást más intézetben, a párokat szétválasztva kellett elvégezni, nem a meddőségi centrumban. Ezt a műtétet más helyszínen történő szövettani vizsgálat követte annak érdekében, hogy megállapítható legyen, megfelelő-e a levett szövetminta. A hereszövetből kinyert spermiumokkal vagy frissen megtermékenyítették a leendő anyából kivett petesejtet, vagy a hereszövetet lefagyasztották későbbi felhasználás céljából, az apajelölt műtétjét pedig befejezték.
Megfelelő minta esetén, a petesejt levételét követően később felkészültek a visszaültetésre, viszont ha a vizsgált mintában nem találtak megtermékenyítésre képes hímivarsejtet, lemondtak az apaság lehetőségéről, vagy ismételten megműtötték a férfi donort annak érdekében, hogy immáron "termékeny" szövetet metszenek ki a beavatkozás során.
A reprodukciós intézetben végzett, Magyarországon eddig egyedülálló beavatkozás újdonsága, hogy közvetlenül egymás után, egy helyen végezte el az orvoscsapat a beavatkozásokat. A pár hölgytagjánál az ilyenkor szokásos módon leszívták a petesejteket, majd pedig a meddő férfin herebiopsziás műtétet végeztek. Ezen beavatkozás során, köztes fagyasztás valamint újabb műtétre való várakozás nélkül, ott a helyszínen a szakmai csapat biológus tagjai elvégezték a szövettani vizsgálatot a laborban, amelyet az operáló orvoscsapat kivetítőn követett, és együtt döntötték el, megfelelő-e a kimetszett szövet, avagy újabb bemetszést kell ejteni.
A here több helyéről vett mintavételnek az a jelentősége, hogy az esetek egy részében nem az egész here, hanem csak egyes részei termelnek hímivarsejtet. A női-férfi egyidejűség mellett fontos, hogy így sikerült megóvni a férfi pácienst egy esetleges második biopsziás beavatkozás kockázatától, hiszen azonnali termékenységi ellenőrzést lehetett végezni a kivett hereszöveten, és az első nemzőképtelen minták vizsgálata után azonnali lehetőség van a here más részeiből újabb minták kimetszésére. Ezáltal a nemzőképes sejtek találati valószínűsége, így a megtermékenyítés és teherbeesés lehetősége is nagyobb.