A jelenleg használt HPV-elleni oltóanyagok a hímvesszőrákos megbetegedések közel felét okozó vírustörzsek ellen is hatásosak volnának.
A humánpapilloma-vírus a világ péniszrákos megbetegedéseinek, körülbelül feléért tehető felelőssé, ezért a férfiak beoltása HPV vírus ellen nagymértékben visszaszoríthatná a megbetegdések előfordulását - vélik egy nemrég megjelent tanulmány szerzői. A hímvessződaganatok Észak-Amerikában és Európában a férfiakat érintő ráktípusok 1 százalékát teszi ki, de ez az arány, pl. Afrikában és Ázsiában már a 10 százalékot is eléri.
A Journal of Clinical Pathology augusztus 25-i számában megjelent tanulmány spanyol szerzői által összegzett adatokból még az is kiderül, hogy évente több, mint 26 300 új hímvesszőrákos eset jelentkezik világszerte. A humánpapilloma-vírus (HPV) leginkább arról ismert, hogy a nőknél méhnyakrákot okozhat, valamint a végbél-és hímvessződaganatok kialakulásában is szerepet játszik. A barcelonai Katalán Onkológiai Intézet munkatársai az utóbbi 30 év hímvessző-daganatos megbetegedésekkel foglalkozó tanulmányait elemezve azt találták, hogy az esetek közel 47 százalékában a HPV szerepet játszott a rák kialakulásában. Az Észak-Amerikai esetekre vetítve ez az arány még magasabb, 58 százalékos volt. A HPV-vel összefüggésbe hozható rákos megbetegedések a HPV két törzséhez, a HPV 16 és 18-hoz volt köthető.
Jelenleg is ez a két vírustörzs jelenti, a méhnyakrák megelőzésére használt vakcinák célpontjait, és a tanulmány szerzői szerint, ugyan a hímvessződaganat ritka megbetegedés, mégis, körülbelül 7000 esetet lehetne évente megelőzni, ha hasonló injekciókat a férfiaknál is alkalmaznának.