Bajt jelez a véres ondó?
A vér jelenléte az ondóban (haematospermia) igen ijesztő, mindazonáltal a vér származhat a húgyhólyagból, a húgycsőből, a herékből, az ondóhólyagból, a mellékherékből, a prosztatából is. Hátterében egyszerű kőbetegség vagy fertőzés, de akár rosszindulatú elváltozások is állhatnak.
"A férjem 38 éves, és kb. fél éve kezdődött a problémánk" - írta Orvos válaszol rovatunkba egy olvasónk. "Több alkalommal észrevettük, hogy együttlét után olyan, mintha véreznék. Többször voltam nőgyógyászaton, de nálam minden rendben volt mindig, aztán pár hete rájöttünk, hogy nem is én vérzek, hanem neki véres az ondója, de nem minden alkalommal, valamint néha a vizelete is kicsit véres volt."
Fontos tudni, hogy kivizsgálás akkor javasolt, ha egymás után több mint 10 alkalommal tapasztalható a tünet. A statisztikák szerint a legtöbb haematospermiás férfi 40 év alatti, éppen ezért nagyon fontos a betegek megnyugtatás, hiszen nagyon gyakran fiataloknál ez csak egy átmeneti probléma. A legtöbb esetben néhány héttől néhány hónapig fordul elő.
Mivel jár a a véres ondó?
Ha olyan kísérő tünetek jelentkeznek mellé, mint a fájdalmas vizelés , fájdalmas ejakuláció, véres vizelet, hátfájás, derékfájás, hőemelkedés, láz, a herék érzékenysége, duzzanata, akkor a véres ondó oka lehet a prosztata, a húgyhólyag, a herék vagy az ondóhólyag jó- és rosszindulatú daganata, de gyakran már egy gyulladás is kiválthatja (prosztata-, mellékhere-, húgycső-, ondóhólyag-), illetve olyan fertőzések, melyeket Chlamydia , herpeszvírus, cytomegalovírus vagy Trichomonas okoz. Érdemes emellett a húgyúti kövességet, a húgycső-polypust és az ondóhólyag cisztáját is kivizsgáltatni.
Fontos a hímvessző, az ondóvezeték, az ondóhólyag és a prosztata vizsgálata. Labornál a vizelet-üledék ellenőrzése és a tenyésztés az elsődleges feladat, a húgycsőgyulladás (chlamydia, ureoplasma, mycoplasma stb.) kiderítése érdekében a húgycsőkenet-tenyésztés, valamint az ondótenyésztés elvégzése sem maradhat el, akárcsak 40 év felett a PSA, és egy esetleges vérzés-alvadási vizsgálat.
Milyen vizsgálatra van szükség?
A legfontosabb kivizsgálási módszer a végbélultrahang, ilyenkor jól látható a prosztata és ondóhólyag kövei, cisztái, aszimmetriája, de nagyon pontos anatómia képet ad az MRI-vizsgálat is. A húgycső- és hólyagtükrözés során a húgycső, a prosztata és a hólyag esetleges eltérései figyelhetőek meg.
Ha csak néhány alkalommal fordult elő a véres ondó ürítése, akkor nem feltétlenül szükséges az orvosi ellátás, de figyelembe kell venni a beteg korát is, fiatal betegnél ugyanis a prosztataprobléma ritka, ha pedig a vizelet is véres, akkor szinte ki lehet zárni a daganatokat. Fertőzések esetén antibiotikum szedése szükséges.
Akkor is forduljunk orvoshoz, ha egyértelműen sárga vagy zöld, illetve kellemetlen szagú, bűzös az ondó, ez ugyanis nemi úton terjedő megbetegedéseket jelez.
Ha bármilyen kérdése van, Orvos válaszol rovatunkban szakértőink segítenek Önnek!