Mutatjuk, mitől szenvednek a 30+ férfiak

Mi az a CPPS? Kiket érint és hogyan ismerhető fel ez a betegség? Milyen problémákat okozhat? Milyen terápiás lehetőségek állnak rendelkezésünkre CPPS esetén?

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma, azaz a CPPS (Chronic Pelvic Pain Syndrome) leginkább a harmincas-negyvenes korosztályra jellemző betegség (a férfiak akár 15%-át is érintheti). A krónikus kismedencei fájdalom szindróma esetében sem baktériumok, és esetenként még gyulladás jelei sem fedezhetők fel a vizeletben, illetve az ejakulátumban. A betegség háttere nem tisztázott, általában akkor kapja meg valaki ezt a diagnózist, ha már minden más lehetséges kórképet kizártak.

A KRÓNIKUS KISMEDENCEI FÁJDALOM SZINDRÓMA LEGINKÁBB A HARMINCAS-NEGYVENES KOROSZTÁLYRA JELLEMZŐ. FOTÓ: GETTY IMAGES
A KRÓNIKUS KISMEDENCEI FÁJDALOM SZINDRÓMA LEGINKÁBB A HARMINCAS-NEGYVENES KOROSZTÁLYRA JELLEMZŐ. FOTÓ: GETTY IMAGES

A CPPS kialakulásához vezethet:

  • tartós idegrendszeri feszültség, szorongás, stressz,
  • az előbbiek hatására bekövetkező görcsös izomállapot,
  • zsigeri feszülés,
  • a perifériás és a központi idegrendszer zavarai,
  • a kismedencei szervek és azok kötőszövetes tokjainak összenövése, hegesedése (például krónikus gyulladásos folyamatok következtében),
  • a gerinc kóros állapota.

A CPPS tünetei:

  • állandó alhasi diszkomfortérzés,
  • a comb belső részén vagy az intim területeken érzett, kisugárzó fájdalom,
  • potenciaproblémák, fájdalmas szexuális együttlét, szexuális zavarok (fájdalmas magömlés és/vagy libidócsökkenés),
  • vizelési problémák megjelenése mindkét nem esetében,
  • pszichés zavarok.

Minden más szindrómához hasonlóan a krónikus kismedencei fájdalom szindróma is gyógyíthatatlan, csak a tünetei kezelhetőek. A CPPS enyhítése komplex terápiát igényel, a betegség kezelésére több orvosi szakterület bevonására és egyénre szabott terápiára van szükség!

A CPPS diagnosztikai lehetőségei

Az urológus elsőként vizeletvizsgálatot, az ondóváladék laborvizsgálatát és PSA-tesztet (amely a prosztataspecifikus antigén szintjének mérése) rendelhet el. Az egyéb kismedencei kórképek kizárásához ultrahang, röntgen, húgyhólyagtükrözés is szóba jöhet, hogy kiderüljön, mi nem áll a tünetek hátterében. A diagnosztikai lehetőségek közé tartozik még a prosztata fizikális vizsgálata.

Ha a vizsgálatok nem hoznak eredményt, egyre közelebb jut a kezelőorvos a CPPS diagnózisához. Ilyenkor kérik ki gasztroenterológus, neurológus, pszichológus, pszichiáter véleményét.

Hogyan kezelhetjük a tüneteket?

1/ Gyógyszerek: fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és izomlazítók alkalmazhatók a kismedencei fájdalom szindróma tüneteinek kezelésére. Mivel a betegség krónikus, a fájdalom és a gyulladás csillapítására folyamatosan szükség lehet. Az ismertebb, nem-szteroid típusú fájdalomcsillapítók (például paracetamol, ibuprofen) nem jöhetnek szóba, ugyanis mellékhatásaik miatt ezek szedése hosszú távon nem ajánlott. Ezzel szemben a gyógynövényi terápiák alkalmazása bevett gyakorlat.

2/ Fizikoterápia, masszázs, gátizomtorna, akupunktúra: segíthetnek javítani a kismedencei izomműködést és enyhíthetik az izmok merevségét.

3/ Biofeedback terápia: egy olyan technika, amely elektronikus érzékelők segítségével figyeli az izomaktivitást, és segítségével a betegek megtanulhatják, hogyan szabályozzák az izmok feszítését és ellazítását úgy, hogy a tüneteik csökkenjenek.

4/ Pszichoterápia: a pszichoterápia segíthet a betegeknek kezelni azokat a pszichológiai tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a kismedencei fájdalom szindróma tüneteihez.

5/ Triggerpont-injekciók: a módszer alkalmazása során kis mennyiségű gyógyszert fecskendeznek közvetlenül a kismedence területén lévő izmok legérzékenyebb pontjaiba, az ún. triggerpontokba. A kezelés hatására enyhíthető a kismedencei fájdalom szindrómával járó fájdalom és izomfeszültség.

A CPPS megelőzése érdekében érdemes medencefenék-gyakorlatokat végezni, életmódbeli változtatásokat bevezetni, az egészséges testsúlyt fenntartani, a hosszan tartó ülést elkerülni, valamint megfelelően kezelni a stresszhelyzeteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +6 °C

Északnyugat, nyugat felől tovább szakadozik, csökken a felhőzet, napközben a Dunántúlon és a középső tájakon már inkább csak gomolyfelhők zavarhatják a napsütést. Ezeken a vidékeken elszórtan alakulhat ki zápor, délután az Alpokalján egy-egy helyen esetleg az ég is megdörrenhet. Keleten, északkeleten egész nap borult maradhat az ég, ugyanakkor tartós eső arrafelé is már egyre kevesebb helyen várható. Az északira forduló szél többfelé megélénkül, a Dunántúlon nagy területen kísérik erős, nyugaton néhol viharos lökések is. A csúcsérték többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a tartósan borult, csapadékos északkeleti részeken kicsit hűvösebb idő valószínű. Késő este többnyire 5 és 11 között várható a hőmérséklet. Hidegfront robog át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra