Mutatjuk, mitől szenvednek a 30+ férfiak

Mi az a CPPS? Kiket érint és hogyan ismerhető fel ez a betegség? Milyen problémákat okozhat? Milyen terápiás lehetőségek állnak rendelkezésünkre CPPS esetén?

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma, azaz a CPPS (Chronic Pelvic Pain Syndrome) leginkább a harmincas-negyvenes korosztályra jellemző betegség (a férfiak akár 15%-át is érintheti). A krónikus kismedencei fájdalom szindróma esetében sem baktériumok, és esetenként még gyulladás jelei sem fedezhetők fel a vizeletben, illetve az ejakulátumban. A betegség háttere nem tisztázott, általában akkor kapja meg valaki ezt a diagnózist, ha már minden más lehetséges kórképet kizártak.

A KRÓNIKUS KISMEDENCEI FÁJDALOM SZINDRÓMA LEGINKÁBB A HARMINCAS-NEGYVENES KOROSZTÁLYRA JELLEMZŐ. FOTÓ: GETTY IMAGES
A KRÓNIKUS KISMEDENCEI FÁJDALOM SZINDRÓMA LEGINKÁBB A HARMINCAS-NEGYVENES KOROSZTÁLYRA JELLEMZŐ. FOTÓ: GETTY IMAGES

A CPPS kialakulásához vezethet:

  • tartós idegrendszeri feszültség, szorongás, stressz,
  • az előbbiek hatására bekövetkező görcsös izomállapot,
  • zsigeri feszülés,
  • a perifériás és a központi idegrendszer zavarai,
  • a kismedencei szervek és azok kötőszövetes tokjainak összenövése, hegesedése (például krónikus gyulladásos folyamatok következtében),
  • a gerinc kóros állapota.

A CPPS tünetei:

  • állandó alhasi diszkomfortérzés,
  • a comb belső részén vagy az intim területeken érzett, kisugárzó fájdalom,
  • potenciaproblémák, fájdalmas szexuális együttlét, szexuális zavarok (fájdalmas magömlés és/vagy libidócsökkenés),
  • vizelési problémák megjelenése mindkét nem esetében,
  • pszichés zavarok.

Minden más szindrómához hasonlóan a krónikus kismedencei fájdalom szindróma is gyógyíthatatlan, csak a tünetei kezelhetőek. A CPPS enyhítése komplex terápiát igényel, a betegség kezelésére több orvosi szakterület bevonására és egyénre szabott terápiára van szükség!

A CPPS diagnosztikai lehetőségei

Az urológus elsőként vizeletvizsgálatot, az ondóváladék laborvizsgálatát és PSA-tesztet (amely a prosztataspecifikus antigén szintjének mérése) rendelhet el. Az egyéb kismedencei kórképek kizárásához ultrahang, röntgen, húgyhólyagtükrözés is szóba jöhet, hogy kiderüljön, mi nem áll a tünetek hátterében. A diagnosztikai lehetőségek közé tartozik még a prosztata fizikális vizsgálata.

Ha a vizsgálatok nem hoznak eredményt, egyre közelebb jut a kezelőorvos a CPPS diagnózisához. Ilyenkor kérik ki gasztroenterológus, neurológus, pszichológus, pszichiáter véleményét.

Hogyan kezelhetjük a tüneteket?

1/ Gyógyszerek: fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és izomlazítók alkalmazhatók a kismedencei fájdalom szindróma tüneteinek kezelésére. Mivel a betegség krónikus, a fájdalom és a gyulladás csillapítására folyamatosan szükség lehet. Az ismertebb, nem-szteroid típusú fájdalomcsillapítók (például paracetamol, ibuprofen) nem jöhetnek szóba, ugyanis mellékhatásaik miatt ezek szedése hosszú távon nem ajánlott. Ezzel szemben a gyógynövényi terápiák alkalmazása bevett gyakorlat.

2/ Fizikoterápia, masszázs, gátizomtorna, akupunktúra: segíthetnek javítani a kismedencei izomműködést és enyhíthetik az izmok merevségét.

3/ Biofeedback terápia: egy olyan technika, amely elektronikus érzékelők segítségével figyeli az izomaktivitást, és segítségével a betegek megtanulhatják, hogyan szabályozzák az izmok feszítését és ellazítását úgy, hogy a tüneteik csökkenjenek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

4/ Pszichoterápia: a pszichoterápia segíthet a betegeknek kezelni azokat a pszichológiai tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a kismedencei fájdalom szindróma tüneteihez.

5/ Triggerpont-injekciók: a módszer alkalmazása során kis mennyiségű gyógyszert fecskendeznek közvetlenül a kismedence területén lévő izmok legérzékenyebb pontjaiba, az ún. triggerpontokba. A kezelés hatására enyhíthető a kismedencei fájdalom szindrómával járó fájdalom és izomfeszültség.

A CPPS megelőzése érdekében érdemes medencefenék-gyakorlatokat végezni, életmódbeli változtatásokat bevezetni, az egészséges testsúlyt fenntartani, a hosszan tartó ülést elkerülni, valamint megfelelően kezelni a stresszhelyzeteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.