A jóindulatú prosztata megnagyobbodásban szenvedőkön is segíthet a jövőben az eddig a ráncok eltüntetésére, kisimítására alkalmazott botox (botulinum toxin), ami valójában a Clostridium botulinum baktérium által termelt méreg - állítja az Amerikai Urológus Társaság (American Urological Association).
A prosztata-problémáikra kapott gyógyszeres kezelésre nem reagáló betegeknél sajátos célú botox-kezelést alkalmaztak amerikai orvosok a Pittsburgh-i orvosegyetemen. A vizsgálatban bevont - 67 éves átlagéletkorú - negyven férfi prosztatájába egy-egy alkalommal száz-kétszáz egységnyi toxint fecskendeztek - ultrahangos vezetés mellett. Az eljárás eredményét egy éves nyomon követés során folyamatosan figyelték. A betegek háromnegyedének mintegy harmadával csökkentek a panaszai, miközben nem tapasztaltak olyan súlyos mellékhatást (merevedési zavart, vizelet visszatartási nehézséget), mint amilyen szövődmény a sebészi beavatkozást követően általában szokott jelentkezni. Néhány betegnél a prosztata mérete 15 százalékkal csökkent a kezelés hatására.
A hatásmechanizmust egyelőre még nem tudják megmagyarázni a vizsgálatot végző tudósok, továbbá a tünetek jelentős javulása sem feltétlenül arányos a prosztata méretének csökkenésével. Valószínűbbnek tartják azt a feltevést, hogy az alfa-receptor blokkoló gyógyszerekhez hasonlóan a botox ellazítja a prosztata izomzatát, ám ennek bizonyítására még további vizsgálatokra van szükség.
Az amerikai prosztatarák program vezetője is figyelemreméltónak nevezte az eredményeket, kiemelve, hogy egyelőre hatásosnak és biztonságosnak bizonyult a botox. Mivel egyetlen injekcióról van szó, aminek beadása kockázatmentes, és nem is tart tovább öt percnél, a módszer a klasszikus gyógyszeres terápia és a sebészeti eljárás között helyezkedik el. Ha nem lenne ez az új megoldás, a gyógyszerekre nem reagáló férfiak számára csak a kockázatokkal is járó sebészi megoldás maradt volna.