Erőteljesen terjed a dengue-láz (más néven csonttörő láz) Dél- és Közép-Amerikában. A kontinens lakosságának 70 százaléka olyan körülmények között él, amelyek elősegítik a dengue-fertőzés terjedését, növekedésre mutató tendenciával.
A klímaváltozás miatt több a fertőzött
Az idén a térségben feljegyzett kétmillió eset közül 1,7 milliót Brazíliában regisztráltak, miközben a dengue-láz terjedésének veszélye nőtt Nicaraguában, Salvadorban, Hondurasban, Kolumbiában, Guatemalában és Peruban. A csonttörő láz előfordulása a nyári hónapokban gyakoribb, amelyek egybeesnek a karibi térség legcsapadékosabb időszakával, ami megkönnyíti az egyebek között a dengue-láz, a Zika-vírus és a chikungunya-láz kórokozóját terjesztő egyiptomi csípőszúnyog szaporodását. A szakértők a dengue-lázas esetek számának növekedését egyebek között az éghajlatváltozásnak tulajdonítják. A hőmérséklet emelkedése és a gyakoribb természeti katasztrófák ugyanis aláássák az egyiptomi csípőszúnyog elleni erőfeszítéseket.
Veszélyesen terjed a csonttörő láz
Járványt hirdetett a Fülöp-szigeteki egészségügyi minisztérium a dengue-láz (vagy más néven csonttörő láz) gyors terjedése miatt az ország különböző régióiban. A hivatalos adatok szerint január 1-je és július 20-a között több mint 146 ezer megbetegedést jegyeztek fel. Ez 98 százalékkal nagyobb a tavalyi év ugyanezen időszakában regisztrált eseteknek. A járványnak már több mint 600 halálos áldozata is van. Többségük öt év alatti gyerek.
Botrány a védőoltás miatt
Tavalyelőtt év végén a manilai kormány felfüggesztette a dengue-láz ellen kifejlesztett védőoltás használatát, miután kiderült, hogy a vakcina súlyosbíthatja a tüneteket azoknál, akik korábban már megfertőződtek a vírussal. Egy állami védőoltáskampány során 837 ezer iskolás kapta meg a védőoltást, és közülük többtucatnyian meghaltak. A manilai kormány idén márciusban bejelentette, hogy pert indít a gyógyszergyártó cég hat vezetője ellen a halálesetek miatt.