Frissítette január 14-én a COVID-19 elleni védőoltásokra vonatkozó szakmai ajánlását a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Az új dokumentumban az áll, hogy a negyedik oltás beadásáról dönthet az oltóorvos, ha azt a 18 év feletti, oltott személy kéri, és már legalább 4 hónap eltelt a 3. dózis beadása után. Az olthatóság megítélésével kapcsolatban az oltóorvos szükség esetén a páciens kezelő- és/vagy háziorvosával konzultál.
Az oltóorvosra hárul minden felelősség
Az RTL Klub Híradójának egyik riportja azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a fent említett szakmai ajánlás nem tartalmazza, hogy mely koronavírus-oltásokra mely vakcinatípust javasolják, csak annyit írnak, hogy egyik kombináció sem ellenjavallt. Sőt, az NNK úgy véli, az oltóorvos feladata eldönteni, hogy beadja-e valakinek a negyedik oltást valakinek, illetve azt is, hogy melyik vakcinát ajánlja egy adott páciensnek.
A csatornának nyilatkozó Késmárky András háziorvos szerint nagy baj, hogy a dokumentum éppen a leglényegesebb információt nem tartalmazza, így ugyanis minden felelősség az oltóorvosokra hárul, ha esetleg rosszul döntenek. "Nagyon sok műhibaperrel járhat, ha esetleg úgy alakul. A másik probléma az, hogy két opció van: (a negyedik oltás) vagy felerősíti az oltási szövődményeket, vagy legyengíti a vakcináknak a hatását" - fogalmazott a szakember.
Fontos lenne a pontos szabályozás
Az RTL Falus András immunológus véleményét is kikérte a témával kapcsolatban. Mint mondta, szerinte is fontos lenne szabályozni a koronavírus -vakcinák kombinálását. "Ami a vektoros vakcinákat illeti, úgy gondoljuk, nem szabad vektorosra vektorosat adni. Én a legegyszerűbbnek az RNS-vakcinák helyzetét tartom" - mondta arra utalva, hogy véleménye szerint Pfizer és Moderna bármilyen vakcina után adható.
"Tájékoztatjuk, hogy az omikron vírusvariáns már Magyarországon is erőteljesen terjed, várhatóan tovább emelkedik a fertőzöttek száma" - ezzel indul a levél , amelyet sokan megkaptak a napokban a kormánytól.