Az amerikai központi járványügyi szervezet (CDC) szerint több mint húszféle olyan candida-gomba található testünkben és testünk felületén, amely gombás fertőzést okozhat. Mit tehetünk ellenük?
1. Bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózist a hüvelyben található baktériumok elburjánzása okoz. Ez akkor történhet meg, ha a vagina pH-értéke kilép a normális tartományból. Ilyenkor tilos gombás fertőzésre kapott gyógyszerekkel próbálkoznunk, a bajt ugyanis nem gombák, hanem baktériumok okozzák, így a nem erre előírt gyógyszerek csak még több problémát okozhatnának nekünk. Beszéljünk nőgyógyászunkkal, ha egy kicsit is bizonytalanok vagyunk abban, hogy mi bajunk van.
2. Rezisztensek is lehetünk a bolti gyógyszerekkel szemben
Az idő elteltével testünk egyre ellenállóbb lesz a gyógyszerekkel szemben - így pedig sokkal nehezebb legyőzni a fertőzést. Ha a szimptómák nem kezdenek el pár napon belül javulni vagy visszatérnek egy hónapon belül, akkor vagy rezisztenciát alakítottunk ki, vagy pedig nem gombás fertőzésünk van. Bármi is történik ilyenkor, a legokosabb dolog ellátogatni a nőgyógyászhoz és kivizsgáltatni magunkat.
3. A szánkban is jelentkezhet
Szájpenészként is ismeretes és pontosan annyira borzasztó, mint amilyennek hangzik. Az gombás burjánzás hatására túrószerű kelések jelentkezhetnek a szájban, nyelven vagy az ínyen, ráadásul nyelőcsövünk sem marad érintetlenül - ilyenkor borzasztóan tud fájni a nyelés. Szerencsére a szájpenészt könnyen félre tudjuk seperni vényre kapható gombaölő készítményekkel.
A candida gomba a szájban is jelentkezhet
4. Széklet is okozhatja
A candida a végbélben is jelentkezhet, így pedig könnyen át tud vándorolni a vagina környékére ürítés során. Nincs száz százalékos módja annak, hogy elkerüljünk, de az mindenesetre biztos, hogy a végbélben lévő candida mennyisége csökken, ha probiotikumokat fogyasztunk. Az is segíthet, ha tusolunk fürdés helyett, így a terjedés esélyét tovább tudjuk csökkenteni. Érdemes felhívni a figyelmet arra is, hogy szex közben nem javasolt váltogatni az anális, ill. a hüvelyi közösülést, ugyanis a candida így is igen könnyen tud terjedni.
5. Férfiaknál is jelentkezhet
Ezt talán nem hallotta, de az élesztőfertőzést a férfiak is könnyen elkaphatják a nőktől, ha nem védekeznek. Tünetként viszketés, égés, vörösség vagy kiütések is tapasztalhatóak a péniszen, szerencsére ezeket élesztőfertőzésre szánt krémmel könnyedén kezelhetjük: az érintett területeket naponta kétszer kell bekenni 5-7 napon át, míg a panaszok meg nem szűnnek.
6. Lehet, hogy cukorbetegség van a háttérben
A Mayo Clinic adatai szerint nagyobb eséllyel jelentkezhet azon nőkben gombás fertőzés, akiknek magasabb a vércukorszintje . Amikor a vérglükóz szintje magas, az extra cukor hatására megnő az élesztőterjedés esélye, a fertőzés tempója pedig gyorsulhat. Ha évente háromszor vagy annál többször észlelünk gombás fertőzést, látogassunk el orvosunkhoz és bizonyosodjunk meg arról, hogy nem vagyunk cukorbetegek.
7. A tésztakedvelők nagyobb veszélyben vannak
A candida az emésztőrendszerben található meg, ennek mennyisége pedig étkezési szokásainktól függ. A PLOS One szakfolyóiratban 2013-ban megjelent tanulmány szerint sokkal jobban ki vannak téve a gombás fertőzésnek azok, akiknek étrendjében jelentős a szénhidrátfogyasztás, azokhoz képest, akik fehérjéket, aminosavakat vagy zsírsavakat fogyasztanak. A candidaszint egyébként a szénhidrát fogyasztása után rögtön emelkedni kezd.
Forrás: www.prevention.com