A koronavírus ellen is bevethető egy onkológiában használt szer

Egy daganatos betegségek ellen használt gyógyszer hatékony lehet a súlyos koronavírus-fertőzés ellen is - derült ki abból a kutatásból, amelyben több intézet mellett a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont munkatársai is részt vettek.

"Ismét emelkedik a koronavírusos megbetegedések száma Magyarországon, a jelenleg is terjedő variánsokra finomhangolt vakcinákra még várni kell. Az évek óta tartó járvány elleni harcban most úgy tűnik, újabb bevethető kezelést találtak a magyar kutatók" - olvasható a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői közleményében, amely szerint a kutatók a rukaparib hatóanyagú gyógyszert vizsgálva jutottak arra az eredményre, hogy hatékony lehet a súlyos lefolyású fertőzés kezelésére.

A kutatás Bay Péter, a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének egyetemi tanára ötlete nyomán és koordinálása mellett zajlott, eredményeit a közelmúltban publikálták a British Journal of Pharmacologyban. A munka során 24 intézményből csaknem harminc kutató bevonásával végezték el a Rucaparib nevű gyógyszer részletes, sokféle szakterületet érintő jellemzését. A kutatásban az idén elhunyt Jakab Ferenc virológus professzor is részt vett.

Felidézték, hogy az általa vezetett Koronavírus-kutató Akciócsoportban már a járvány kezdetétől együtt dolgozott Keserű György Miklóssal, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetőjével a terápiás lehetőségek felderítésén és a hazai gyógyszerellátás biztonságának megteremtésén.

gyógyszer, koronavírus
Magyar kutatók tettek fontos felfedezést a fertőző betegséggel kapcsolatban. Fotó: Getty Images

Mint írták, a Covid-19 megbetegedés időben két szakaszra osztható: a virális szakaszra, amely alatt a vírus elszaporodik a szervezetben, valamint a gyulladásos fázisra, amely a fertőzésre adott immunválasz után kialakuló gyulladásos folyamatokat foglalja magába. Az elérhető gyógyszerek azonban nem ugyanolyan hatásosak mind a két szakaszban. A Paxlovid nevű gyógyszer például a virális szakaszban fejti ki hatását, tehát az időben észlelt megbetegedés ellen hatásos, azonban a súlyosabb lefolyású esetek kezelésére már nem elég. "A kutatás alapötletét az adta, hogy a PARP enzimek szerepét mind a gyulladásos folyamatokban, mind pedig a Covid-19 fertőzéssel összefüggő, sejtszintű folyamatokban kimutatták" - idézték a közleményben Bajusz Dávidot, a HUN-REN TTK Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársát.

A kutatók feltételezték, hogy a PARP enzimek gátlószerei a fenti két folyamat egyidejű gátlásával "kettős hatású fegyverek" lehetnek a súlyos lefolyású fertőzés kezelésére. A kutatásban ezt sikerült is megerősíteniük. "Ezáltal egy olyan egyedülálló terápia irányába nyitottunk utat, amely a fertőzés virális és gyulladásos szakaszában egyaránt alkalmazható, és már a virális szakaszban eséllyel akadályozhatja meg a gyulladásos szövődményeket" - emelte ki a kutató. "A Rucaparib kettős hatásának köszönhetően már az első fázisban is bevethető, azonban nagyobb jelentősége a súlyos lefolyású, komoly légzőszervi tüneteket mutató betegeknél lehet, ahol a vírus szaporodása mellett a gyulladásos folyamatokat is képes gátolni. Az újabb variánsok ellen is hatásosnak bizonyulhat, mivel a tüskefehérje felületén főleg erősen konzervált - tehát a különféle variánsokban azonos - motívumokkal lép kölcsönhatásba, így a létező variánsok túlnyomó részét képes gátolni" - magyarázta Bajusz Dávid. A beszámoló szerint a kutatások tovább folytatódnak: a kutatócsoport jelenleg a vírusok működéséért és szaporodásáért felelős fehérjék célzott gátlásával foglalkozik. A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy a koronavírus mellett új kórokozók is megjelentek, a majomhimlő terjedése miatt például a WHO globális veszélyhelyzetet hirdetett. Ezért a kutatók már vizsgálják a majomhimlő elleni terápiás lehetőségeket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +1 °C

Általában derült vagy gyengén fátyolfelhős lesz az ég, de az éjszaka második felére az Alpokalján rétegfelhőzet, máshol pára, köd képződhet. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de a szélvédett hidegre hajlamos helyeken több fokkal hidegebb lehet. A napsütést a közelítő hidegfront sem törheti meg

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra