Köztudott, hogy a nők tovább élnek, mint a férfiak, és az elmúlt néhány évben arról is lehetett hallani, hogy a koronavírus-járvány a világon mindenhol rontott a születéskor várható élettartamon. Most viszont az Eurostat adatai azt is megmutatják, hogyan változott a születéskor várható élettartam az EU-n belül régiós és nemek szerinti bontásban – írja a Qubit.
Így alakultak a számok
2020-ban a Korzikán élők voltak a legjobb helyzetben a vizsgált európai országokban. Ott átlagosan 84 évre számíthattak a férfiak és a nők együttesen. A legrosszabb helyzetben három bulgáriai terület volt: az ország északnyugati régiójában, Szeverozapadenben például csak 72,1 évre számíthattak az emberek.
Ami a nők élettartamát illeti, 87 várható életévvel szintén Korzika bizonyult a legjobbnak, az utolsó helyen pedig Franciaország tengeri területeinek egyike, egy Afrika délkeleti partjai közelében fekvő sziget, Mayotte állt. Ott a nők csak 74 évre számíthattak. A férfiak számára Norvégia Trøndelag régiója volt a legjobb hely a születéskor várható élettartam szempontjából 81,9 évvel, a legrosszabb pedig az említett bulgáriai Szeverozapaden, mindössze 68,5 várható évvel.
Magyarországon a 2010-es 74,7-ről 2019-re 76,5-re emelkedett a születéskor várható élettartam, de aztán ez 2020-ra 75,7-re csökkent vissza. Tehát nagyjából a felét vesztettük el az évtizedes javulásnak. Ez a 0,8 év veszteség egyébként kicsivel az uniós 0,9 év alatt maradt.