A gombás fertőzések kétségkívül elég kellemetlen megbetegedések, de csak ritkán veszélyesek. Az amerikai járványügyi szervezet, a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) jelentése szerint azonban világszerte terjedni kezdett az antibiotikum-rezisztens gombás fertőzések új törzse, amelynek ismertetőjele, hogy a vele való találkozás igen gyakran halálos.
Az új alfaj, a Candida auris, ellentétben a legjobban ismert Candida albicans -szal, teljes ellenállást fejlesztett ki bárminemű gombaellenes hatóanyaggal szemben. Legelőszőr 2009-ben azonosították Japánban, egy fülváladékozással küszködő betegben.
A CDC jelentése szerint számos egészségügyi intézmény a világ minden tájáról beszámolt már olyan komoly, és gyakran halállal végződő fertőzéses esetről, amely mögött ez a gomba alfaj áll. Míg a Candida albicans a nedves területeket kedveli, mint amilyen a száj vagy a nemi szervek, addig a Candida auris a húgyutakban és a légutakban okoz megbetegedéseket, amelyek súlyos vérzéssel járnak, de a gomba seb- és fülfertőzést is okozhat.
Eddig már négy kontinens 9 országban azonosították az ellenálló gombatörzset: Japánban, Dél-Koreában, Indiában, Dél-Afrikában, Kuwaitban, Kolumbiában, Venezuelánban, Pakisztánban és Egyesült Királyságban.
Az új törzset különösen nehéz nyomon követni, miután a legtöbb kórház nincs felszerelve azokkal az eszközökkel, amelyekkel azonosítani tudnák. Az USA-ban már megkezdődött a lehetséges fertőzéses esetek kivizsgálása, miután valószínűsítették, hogy ott is felütheti fejét a betegség.
Mivel a jelenleg rendelkezésre álló eszközökkel még laboratóriumban is nehezen azonosítható a Candida auris, halálos áldozatainak aránya riasztóan magas, a fertőzött betegek 60 százaléka nem éli túl a mikrobával való találkozást. Eddig két olyan kitörésről számoltak be, amikor több mint 30 beteget kellett ápolni az újfajta gombás fertőzéssel .
Különösen azok érintettek, akiket már intenzív osztályon ápolnak, műtéten estek át, vagy katéterezték őket. További rizikófaktor a cukorbaj, az erőteljes antibiotikum- vagy gombaellenes-kezelés is.
Forrás: medicaldaily.com