Amerikai kutatók két erős antitestet fedeztek fel, amelyek laboratóriumi körülmények között a HIV vírus ismert törzseinek 90 százalékát semlegesítik.
Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) kutatói fedezték fel a VRCO1 és a VRCO2 elnevezésű antitesteket, melyek megakadályozzák, hogy a HIV vírus törzseinek többsége megfertőzhesse az emberi sejteket. A felfedezés áttörést hozhat a HIV elleni védőoltás, valamint az egyéb betegségek elleni antitest kezelések kifejlesztésében. A Science folyóirat július 9-i számában megjelenő tanulmány szerzői az egyik fehérje működését is bemutatják a betegség elleni harcban.
"A HIV vírust semlegesítő, rendkívül erőteljes semlegesítő hatású antitestek felfedezése, illetve a működésüket magyarázó strukturális elemzés izgalmas előrelépés, amely felgyorsítja majd a megelőző HIV védőoltás kifejlesztésére tett erőfeszítéseinket" - nyilatkozta Dr. Anthony Fauci, az Allergia és Fertőző Betegségek Országos Intézetének igazgatója. "Ráadásul a kutatók által az új antitestek megtalálására felhasznált technika olyan vadonatúj stratégiát képvisel, amelyet számos más fertőző betegség elleni oltóanyag kifejlesztésében alkalmazhatunk."
A virológus szakértőkből álló csapat kiderítette, hogy a két antitest természetes módon termelődik, és a HIV-pozitív betegek vérében fordul elő. A kutatók a két antitestet egy általuk kifejlesztett új molekuláris eszközzel izolálták. A technika a HIV elleni antitesteket termelő speciális sejteket veszi célba. Az eszköz egy olyan HIV fehérje, amely a módosításnak köszönhetően csak olyan antitestekre reagál, melyek azon a helyen fordulnak elő, ahol a vírus a megfertőzött sejtekhez kötődik.
A két kutatócsoportot Peter Kwong és John Mascola vezette.
"A vírus felépítésével (ezúttal a HIV külső felszínéről) kapcsolatos ismereteinket használtuk fel ahhoz, hogy finomítsuk azokat a molekuláris eszközöket, amelyek kimutatják a sérülékeny pontokat a víruson, és olyan antitestekhez vezetnek bennünket, melyek ezekhez a pontokhoz kötődnek, meggátolva, hogy a vírus megfertőzhesse a sejteket" - magyarázta Nabel.
Mascola azt is hozzátette, hogy az antitestek a vírus szinte változatlan részéhez kötődnek, ami megmagyarázza, miért képesek a HIV vírus ilyen sok törzsét semlegesíteniük.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com