Hányféle HPV-vírustörzs létezik?
A humán papillómavírus (HPV) legalább 150-féle törzset jelöl, melyek mindegyike előidézhet valamilyen mértékű elváltozást a hámszövetben. Ennek megfelelően három különböző kategóriába sorolják a számozva jelölt altípusokat; a legtöbb HPV a nem azonosított, vagy átmeneti kockázatú, úgynevezett NA kategóriába tartozik. A magas rizikójú (HR) típusok közül a 16-os és a 18-as tehető felelőssé a méhnyakrák és a rákmegelőző állapotok 70 százalékáért, míg az alacsony kockázatú (LR) papillómavírus 6-os és 11-es típusa áll a nemi szervek területein kialakuló szemölcsök majdnem 90 százalékának hátterében. A HPV-k nagy része meglehetősen makacs kórokozó, ellenállnak a kezelésekkel szemben és nem megfelelő kezelés eredményeként könnyen kiújulnak. Az újrafertőződés veszélye pedig minden esetben fennáll.
Így pusztíthatók el a fertőzött sejtek
Bár a HPV ellen nincs vírusölő szer, de a HPV-vel fertőzött sejtek elpusztíthatók, a HPV-fertőzés okozta tünetek kezelhetőek. A HPV-törzsek azon csoportjai, melyek jóindulatú hámelváltozást okoznak a bőrön, viszonylag egyszerűen kezelhetők, leggyakrabban sebészeti úton, leginkább az úgynevezett Volkmann-kanállal távolítják el. Itt viszont ügyelni kell arra, hogy ha a beavatkozás nem elég mély, és nem távolítja el a szemölcs gyökerét, akkor a bőrkinövés kiújul, ha pedig túl mélyen történt a metszés, számolni kell a hegképződéssel is. Szintén népszerű a fájdalmatlan fagyasztás , ebben az esetben akár többszöri ismétlés is szükséges lehet. Hő- és lézeres kezelés is igénybe vehető bizonyos esetekben. A gyógyszertárakban kapható ecsetelők is beválhatnak, a maró hatású oldatot azonban az arcon, a nyakon, a hajlatokban és a nemi szerveken korlátozottan vagy egyáltalán nem szabad alkalmazni.
Amennyiben magas rizikójú vírussal állunk szemben, mely a nyálkahártyákat érinti a méhnyaknál és a torokban, úgy a fentieknél komolyabb beavatkozásokra van szükség. A méhnyak esetében a rákmegelőző állapotot fagyasztással, lézeres eltávolítással, méhszájplasztikai operációval, konizációval kezelik, mely során a méhnyakból egy kúp alakú kimetszéssel az egész betegség eltávolítják. Amennyiben ezt követően a citológiai vizsgálat ismételten pozitívvá válik, a tartós megoldást a méh eltávolítása adhat. A méhnyakrák azonban már radikálisabb beavatkozásokat tesz szükségessé, ilyen többek között a műtét, a sugárkezelés vagy a kemoterápia.
Minden esetben szükséges az immunrendszer megerősítése és folyamatos szinten tartása. Továbbá nem szabad megfeledkezni az újrafertőződés veszélyéről sem.
Amikor a HPV nagyobb bajt okoz
Bizonyos szájüregi, középgaraton, mandulaszövetben, illetve végbélben kialakuló tumorok hátterében is HPV állhat. A vírus a leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó, ám mivel kontakt módon, bőr-bőr és nyálkahártya-nyálkahártya útján terjed, megelőzéséhez nem elég az óvszer használata. Rendszeres szűrővizsgálatot igényel, továbbá a védőoltás alkalmazása a HPV 16-os és 18-as törzsei által okozott diszplázia és daganat megelőzésére szolgál a 10-25 év közötti lányok, illetve fiatal nők számára.