A Lancet Infectious Diseases című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint 2020-ban, a koronavírus-járvány kezdetén a vártnál közel 750 ezerrel kevesebb dengue-fertőzés fordult elő világszerte. A tudósok korábban úgy vélték, hogy a legtöbb fertőzés az otthonokban és azok környékén történik. A kutatásból az következik, hogy ez nem így van, hiszen az emberek otthon maradtak a korlátozások idején, és éppen ez védte meg őket a szúnyogok támadásától - írta a Reuters .
A betegség nem emberről emberre terjed, kizárólag az Aedes szúnyogfaj terjeszti, amely napközben csíp. A vírusfertőzés lázat és egyéb influenzaszerű tüneteket okoz, bár a súlyos esetek belső vérzéssel járhatnak és életveszélyesek lehetnek. A tanulmány 23 latin-amerikai és délkelet-ázsiai ország adatait vizsgálta.
A tanulmány szerzői elismerték a tanulmány néhány korlátját, a többi között azt, hogy a világjárvány megzavarhatta a dengue-megbetegedések bejelentését, és megjegyezték, hogy egyes helyeken valóban nőtt az esetek száma.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a dengue előfordulása világszerte drámai mértékben növekszik, és becslései szerint a világ lakosságának mintegy fele ki van téve a megbetegedés kockázatának. A becslések szerint évente 100-400 millió fertőzés fordul elő, de több mint 80 százalékuk enyhe és tünetmentes.