A jövőben akár egy egyszerűen és gyorsan elvégezhető nyálteszt eredménye alapján is rangsorolni lehet majd a koronavírus-fertőzötteket, így hamarabb szakszerű segítséget kaphat az, akinél nagyon magas a súlyos, akár halálos megbetegedés kockázata. Ez hatalmas előrelépés lenne a COVID-19-es betegek kezelésében. Mindennek alapját pedig az adná, hogy a kutatók nemrégiben kimutatták, hogy a nyálban mérhető vírusmennyiség összefügghet a betegség súlyosságával - számolt be a felfedezésről a Science magazin .
A nyál a tüdő tükre
A kutatók szerint a nyálból kimutatható vírusterhelés mértéke a tüdőben jelenlévő koronavírus -mennyiségről is valós képet fest. Így tehát egy nyálminta valóban előre jelezheti egy potenciálisan súlyos tüdőgyulladás kialakulását, amely bizonyos esetekben halálos kimenetelű is lehet.
Egyébként már korábban is jelentek meg olyan tanulmányok, amelyek azt valószínűsítették, hogy a vírusterhelés és a COVID-19 lefolyása között összefüggés lehet. Egy nyál- és orrváladékmintákat vizsgáló kutatás például megállapította, hogy a nyálban mért vírusmennyiség és a betegség kimenetele között felfedezhető a kapcsolat, az orrváladék vizsgálata azonban nem alkalmas hasonló előrejelzések felállítására.
Több vírus, kevesebb immunsejt
A szakemberek úgy vélik, hogy azon páciensek nyálában lehet nagyobb vírusterhelést mérni, akik szervezetében kevesebb az immunsejt, és az új típusú koronavírus ellen termelődő antitestek mennyisége is alacsonyabb. Ezek miatt pedig nem tud kialakulni elég erős immunválasz ahhoz, hogy az immunrendszer elpusztíthassa a kórokozót és megakadályozhassa a komoly károsodásokkal járó, súlyos megbetegedést.
Mintegy 70 nap után elhagyhatta a Semmelweis Egyetem klinikáit a 34 éves kismama, akit tavaly november 11-én diagnosztizáltak COVID-cel, a szövődmények miatt pedig sürgősségi császármetszést kellett rajta végrehajtani terhességének 34. hetében. A részletekért olvassa el teljes cikkünket!