A Kanyaró és Rubeola Kezdeményezés, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) és több más szervezet alapított, Londonban kiadott jelentésében megállapította: a kanyaró elleni oltókampányt már 24 országban elhalasztották, és ez máshol is várható. 37 országban kerülnek veszélybe a gyerekek, akiknek most meg kellene kapni a kanyaró elleni oltóanyagot .
"Ha valamely országban az új koronavírus terjedése miatt maradna el a kanyaró elleni szervezett oltás, akkor arra kérjük az ország vezetőit, hogy tartsák számon az időben be nem oltott gyerekeket, és mihamarabb pótolják az oltást elsősorban a veszélynek leginkább kitettek esetében. Az immunizáció - és ezen belül a kanyaró elleni oltás - legalább annyira fontos az életmentésben, mint a COVID-19 betegség elleni küzdelem. Az emberiséget szintén fenyegető kanyarójárványok kitörése most egy alattomos veszély" - olvasható a szervezet közleményében.
Mi az a kanyaró?
A kanyaró 2018-ban csaknem 10 millió embert fertőzött meg a világon, és 140 ezer halálát okozta, főleg gyerekekét a WHO tavaly decemberben kiadott adatai szerint. Mint azt a betegségről szóló cikkünkben írtuk, a kanyaró egy, az egész világon elterjedt, igen ragályos kór, amelyre lázas, hurutos bevezető szakasz és az azt követő kiütéses fázis jellemző. Kórokozója a paramyxovírusok családjába tartozó RNS-vírus, melynek egyetlen szerotípusa (fajtája) ismert, és elsősorban közvetlen cseppfertőzéssel terjed.
Magyarországon a kanyaró elleni védőoltás a kötelező oltások közé tartozik. Trivalens, azaz háromkomponensű oltást alkalmaznak, amellyel egyidejűleg immunizálnak a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen.
Négy méterre is eljutnak a levegőben a koronavírus-részecskék - olvassa el az erről szóló cikket társportálunkon, az nlc.hu-n .