A legjobb nyári kirándulásokat is megkeserítheti, ha egy bőrbe fúródott kullancsot fedezünk fel a testünkön. A vérszívók némelyikétől ugyanis komoly betegségeket, például Lyme-kórt kaphatunk el. Ez a régióban valós veszély: Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe, Magyarországon is évente nagyjából tízezer új fertőzés fordulhat elő. Különösen sok beteget észleltek a Budai-hegységben, a Balaton-felvidéken és a nyugat-magyarországi területeken elszenvedett csípések után.
Több nőt fertőz meg a Lyme-kór?
A kullancscsípések gyakoriságát, illetve az amiatt kialakult Lyme-kór előfordulását az Egyesült Királyságban is vizsgálták a közelmúltban, és érdekes felfedezést tettek. Összesen 2300 kórházban kezelt beteg kartonját átvizsgálva vették észre, hogy a betegek több mint 60 százaléka nő volt. Legnagyobb arányban a 6 és 10 év közötti lányok, illetve a 61 és 65 év közötti nők fertőződtek meg. Az évek alatt a fertőzéssel orvoshoz fordulók száma is drasztikusan megnőtt: míg 1998-ban százezer lakosból 0,08-at érintett a fertőzés, addig 2015-ben már 0,53-at.
A kutatók szerint nem csak a fertőző kullancsok elszaporodása miatt emelkedett meg az esetszám, de egyre többen felismerik a betegség egyik fő jelét - a csípés körül megjelenő, többnyire ovális bőrpírt - és orvoshoz fordulnak vele. Az idősebb nők nagyobb érintettségét pedig az is magyarázza, hogy ez a korosztály egészségtudatosabb, és a hölgyek összességében is gyakrabban keresik fel a háziorvosukat, így könnyebben fény derülhet a fertőzöttségre.
A Lyme-kórt a Borrelia nemzetségbe tartozó baktériumok okozzák, a betegséget az e kórokozóval fertőzött kullancsok terjesztik. Tünetei rendkívül változatosak lehetnek, és a kullancscsípés után 3 vagy akár 30 nappal is jelentkezhetnek. A tünetek súlyossága és típusa attól is függ, hogy milyen stádiumban van éppen a fertőzés. Ritkán, de az is megeshet, hogy a fertőzés a csípés után hónapokig is lappang.
Forrás: BBC