2009 óta a legsúlyosabb influenzajárvány söpör végig a világon az amerikai járványügyi központ (CDC) adatai szerint . Idén feltételezhetően a H3N2 vírus okozza majd a legtöbb megbetegedést, melyre a védőoltások is felkészültek - ezeket azonban túlnyomórészt a veszélyeztetett kategóriába sorolt emberek (idősek, tartós betegséggel küzdők vagy a kismamák) vették fel. Az influenzavírus azonban nemcsak az ő esetükben okozhat komoly problémát, a fertőzés akár egy egészséges szervezetű emberre is halálos lehet . Hogyan védekezhet, aki nem igényelte az oltást?
Kik húzzanak maszkot?
A gyakori kézmosás és a rendszeres szellőztetés mellett sokan az arcuk elé tekert sállal vagy orvosi maszkkal védekeznének a vírusfertőzés ellen. A maszk valóban segíthet megállítani a vírusok terjedését - közölte Dr. Sherif Mossad, a Cleveland Klinika infektológusa. Az influenza kórokozói ugyanis fertőző aeroszolokat - vagyis apró folyadékcseppek összefüggő felhőjét, amely hosszabb ideig nem oszlik fel - hoznak létre a köhögéssel, tüsszentéssel, sőt akár egyszerű légzéssel is. A maszk viszont megvédi viselőjét ezektől a vírusoktól. Viselése ráadásul nemcsak az egészséges embert óvja, de a beteg embernél is gátolja a kórokozó terjedését.
Ezek a szájmaszkok viszonylag olcsón megvásárolhatóak a legtöbb hazai gyógyászati segédeszközöket árusító boltban. Az egyszerű sálnál jóval hatásosabbak, hiszen olyan anyagból készültek, amelyek elzárják a levegőben terjedő részecskék útját. Viszont ezeket is folyamatosan cserélni kell, legkésőbb akkor, ha a kilégzésünkkor távozó pára eláztatja - ez ugyanis csökkenti a védőhatást. A szakember ugyanakkor azt javasolja, hogy a maszkot ne az egészséges emberek viseljék, hanem azok, akik már megbetegedtek, ők ugyanis ilyen módon sokat tehetnek a vírus terjedése ellen.
Természetesen a maszk viselése sem nyújthat 100 százalékos védelmet a vírusoktól, ezért javasolt még néhány tanácsot megfogadni. Influenzaszezonban érdemes kerülni az olyan szituációkat, amikor sok emberrel tartózkodunk viszonylag kis területen, például sétáljunk ahelyett, hogy a tömegközlekedést használjuk. Mossuk meg naponta több alkalommal is alaposan a kezünket, ha pedig tüsszentünk, takarjuk el az arcunkat, nehogy a már bennünk lévő vírusok másra is átterjedjenek.
Forrás: Time