A megfázás szezonja

A megfázásnak nincs szezonja. Meghűlni, megfázni bármikor lehet. Kellünk hozzá mi, esetleg a kimelegedett testünk. Menjünk ki vele a hidegbe, lehetőleg ne vegyünk fel sapkát, sálat és már biztosított is a betegségünk.

A recept persze nem 100 százalékos, mert még az is előfordulhat, hogy mindezek ellenére sem fázunk meg. Ha nincs kellően legyengülve a szervezetünk, erős és ellenáll a hőingadozás miatti lehűlésnek, ráadásul vitamindúsan táplálkozunk és immunitásunk kikezdhetetlen, nem fogunk megbetegedni. Hiába a réteges öltözködés hiánya, hiába rohangálunk pőrén hóban-fagyban, csak egészségesen pirospozsgás lesz tőle a bőrünk.

Nemecsek viszont belehalt a tüdőgyulladásba

Molnár Ferenc hősének halála minden reklámkampánynál jobban hatott a megfázás elleni védekezésre. Talán mondhatjuk, hogy szegény Nemecsek életét, és halálának körülményeit mindenki ismeri ebben az országban. Ő ugyanis vízbe merült egy hűvös este a Füvészkertben és vizes ruhájában maradva megfázott. A meghűlést tetézte még két újabb vizes történet, és a megfázásból tüdőgyulladás lett, amit legyengült szervezete nem tudott leküzdeni.

A. Fleming korszakalkotó felfedezése az antibiotikum óta, nem kell belehalni egy tüdőgyulladásba, de mint minden súlyos és szövődményekkel járó betegséget természetesen jobb elkerülni.

Hát kell ez nekünk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Senki se akarjon kapcsolatba kerülni a nátha leggyakoribb kórokozóival: az influenza-, a parainfluenza-, az adeno- és a rhinovírusokkal. A vírusokon kívül baktériumok, pl. bizonyos Streptococcusok is okozhatnak megfázáshoz hasonló tünetegyüttest, ez lényegesen ritkább, azonban rájuk sincs szükségünk.

Ha hirtelen elgyengülünk, fáj a fejünk, a végtagjaink, az izmaink, és a torkunkban égő, kaparó érzés van, a nyelés nehezített, ne is legyenek illúzióink afelől, hogy egészségesek vagyunk. Ha az állkapocs alatt, a nyakon kétoldalt, esetenként a nyakszirttájon különböző nagyságú fájdalmas nyirokcsomók is tapinthatók, ne vonakodjunk elkezdeni a nátha kikúrálására alkalmas gyógyító intézkedéseket, ki-ki a számára legesélyesebb gyógykezeléssel.

Mindenki másra esküszik: ágynyugalom, citromos tea, mézes tea, fokhagyma, inhalálás, szauna, orrcseppek, vitaminok, stb. Ha a természetes gyógymódokkal nem voltunk eredményesek, a tünetek enyhítésére és a szövődmények elkerülésére gyógyszerek segítségét is igénybe vehetjük. Válasszuk ki valamelyik eljárást, és haladéktalanul gyógyuljunk meg, mert ha nem megfelelően kezeljük a heveny légúti tünetekkel járó kórképet, akkor bakteriális felülfertőződés következtében arc- és homloküreg-, mandula-, középfül- és tüdőgyulladás is kialakulhat.

Kisgyermekeknél gyakran a lokális nyirokcsomó-duzzanat mellett generalizált nyirokcsomó-duzzanat is észlelhető, amely hasi fájdalmat okozhat, nem ritkán vakbélgyulladás gyanúját is keltheti. A betegség kezdeti fázisára jellemző a száraz köhögés (amikor a beteg nem köhög föl semmilyen váladékot), illetve a bő vizes orrfolyás. A garatfalon lecsorgó váladék hasfájást, hasmenést, hányást is okozhat. Hát kell ez nekünk?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.