A Yale Egyetem szakemberei egy nemzetközi kutatócsoporttal vizsgálták a Sinovac vakcina hatékonyságát a világszerte dominánssá váló omikron variánssal szemben. Az eredmények szerint azoknak, akik mindkét adagot megkapták a kínai vakcinából, további két oltásra lehet szükségük annak érdekében, hogy a szervezetükben megfelelő mennyiségű antitest termelődjön - írja a Reuters .
Három oltás sem elég a kínai vakcinából
A tanulmány szerint a Sinovac kétdózisos kezelési rendje, illetve a Pfizer emlékeztető oltása együttesen a kétdózisos mRNS vakcinához hasonló antitestválaszt váltott ki. Vagyis három oltást követően a szervezetben átlagosan annyi antitest termelődött, mint két mRNS vakcinát követően. Ez azért is probléma, mert korábbi kutatások már megállapították, hogy két adag Pfizer-vakcina sem biztosít kellő védelmet az omikron változattal szemben.
Az eredmények szerint az omikron variáns elleni antitestek szintje 6,3-szor alacsonyabb volt a vírus eredeti változatához képest, és 2,7-szer alacsonyabb a delta variáns hatására termelődő antitestekkel összehasonlítva. Akiko Iwasaki, a tanulmány egyik szerzője szerint a Sinovac vakcina beadását követően további két emlékeztető oltásra lenne szükség ahhoz, hogy a szervezetben kialakulhasson a megfelelő védettségi szint.
Hasonló eredményre jutott egy múlt heti hongkongi tanulmány is. Abból az derült ki, hogy a Sinovac vakcina három adagja sem váltott ki elégséges antitestválaszt az omikron ellen, és a Pfizer-BioNTech vakcinájával kellett fokozni a védettség szintjét.
Ukrajnában februárban újabb járványhullám várható az omikron variáns terjedése miatt - vélik a szakértők.