A következő hónapokban jelentősen megnő a járványos agyhártyagyulladás veszélye, a meningococcus baktérium okozta megbetegedés ugyanis a téli és kora tavaszi időszakban terjed a leggyorsabban. Bár a betegség viszonylag ritka, több szempontból is komolyan kell venni: elsősorban a gyenge immunrendszerű csecsemőkre jelent veszélyt, akiknél minden esetben gyors és súlyos lefolyású. Hazai járványügyi adatok szerint a betegségben hatból egy beteg meghal, a nemzetközi statisztikák szerint pedig a betegek akár ötöde egész életére szóló testi vagy idegrendszeri károsodást szenved.
Mindkét oltás fontos lehet
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a meningococcus baktériumok évente mintegy félmillió megbetegedést okoznak, és átlagosan minden tizedik ember életét követelik. Európában a legtöbb meningococcus megbetegedést a baktérium öt legismertebb változatából a B és a C típus okozza. Szerencsére mindkettő ellen elérhető védőoltás, a C típus elleni ráadásul 2017 óta ingyenesen kérhető (pontosabban 300 forint dobozdíjat kell érte fizetni). Ez az oltás azonban nem nyújthat teljes védelmet, a 2016/17-es évben a kisgyermekeket érintő megbetegedések 70 százalékát ugyanis a B típus okozta.
"A két évvel ezelőtt széles körben ismertté vált tragikus esetek kapcsán nagyon sok szülő ismerte fel a betegség megelőzésének fontosságát, és láthatóan nőtt a beoltott gyermekek száma. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az ingyenes oltás csak a betegséget okozó baktériumok C típusa ellen véd, és nem helyettesíti a B típus elleni védekezést. Aki nem biztos abban, hogy a gyermeke mindkét típus ellen védett, ellenőrizze az oltási könyvet vagy konzultáljon a házi gyermekorvosával" - foglalta össze a védekezéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Kikre veszélyes leginkább a betegség?
Mint mondta, a betegségnek az egy évvel fiatalabb csecsemők vannak leginkább kitéve, főleg az első hónapokban, amikor az anyai ellenanyagok védő hatása már lecsökken, az immunrendszer azonban még túl fejletlen ahhoz, hogy legyőzze a fertőzést. Szintén veszélyeztetettek az 1-5 év közötti kisgyermekek, körükben a második leggyakoribb a meningococcus-megbetegedések előfordulása.
Az ezt követő 8-10 évben a fertőződés esélye lecsökken, egészen tinédzserkorig: a meningococcus ugyanis cseppfertőzéssel, gyakori érintkezéssel cserél gazdát, a serdülők életmódja ezért segíti a terjedését. Az ő szervezetük azonban már jórészt képes legyőzni a baktériumot, ezért elsősorban hordozóként jelentenek veszélyt a környezetükben élőkre - mondta el dr. Póta György. A gyermekorvosok az agyhártyagyulladást okozó baktérium B és C típusa ellen egyaránt javasolják a védőoltást, az oltási sort mindkét vakcina esetében 2-3 hónapos korban javasolt megkezdeni.