A online kiadásában megjelent tanulmány alapján a kutatók úgy vélik, érdemes lenne hozzáférhetővé tenni ezeket a gyógyszereket a vírusfertőzés legnagyobb veszélyének kitett csoportok számára, többek között a homoszexuálisoknak és biszexuálisoknak, kábítószer-fogyasztóknak, egyes afro-amerikai közösségek nőtagjainak, valamint a fejlődő országokban a nőknek.
Így áll a tudomány
Dr. Diane Havlir, a Kalifornia Egyetem AIDS szakértője elmondta, a világ jelentős előrelépéseket tett az AIDS-járvány elleni harcban. Ígéretesek az oltóanyagok fejlesztései, és egyértelműen bebizonyosodott, hogy a körülmetélés megóvhatja a férfiakat a fertőzéstől. Kiderült továbbá az is, hogy a fertőzöttek kezelése nem csak az érintetteket tartja életben, hanem azt is megakadályozza, hogy másokat megfertőzzenek. A legújabb kutatás pedig azt bizonyítja, hogy egy napi egyszeri, a HIV kezelésére használt tabletta szedésével az egészséges emberekben is meg lehet előzni a fertőzést.
A PrEP
Az úgynevezett kitettség előtti profilaxissal (PrEP) kapcsolatos kutatások eredményei meglehetősen vegyesek, ezért a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem kutatói Charles Okwundu vezetésével az eddigi kutatások elemzésébe kezdtek.
Az összesen több mint 9800 ember részvételével készült kísérletek elemzése azt mutatta, hogy a tenofovir hatóanyag önmagában alkalmazva közel kétharmadával csökkentette a HIV-fertőzés kockázatát, a tenofovir és egy másik, a HIV kezelésére szolgáló gyógyszer kombinációja pedig 49 százalékkal mérsékelte a kockázatot.
Okwundu nyilatkozatában azt állította, hogy bár a retrovírus elleni gyógyszerek valóban csökkentik a HIV fertőzés kockázatát a magas kockázatú csoportokban, a megbízható HIV-megelőzési stratégiák keresésekor fontos kideríteni, hogyan lehet a kitettség előtti profilaxist a leghatékonyabban ötvözni a már meglévő programokkal, mert önmagában egyik stratégia sem 100 százalékos hatékonyságú.