Aktinomikózis: amit a súlyos fertőzésről tudni érdemes

Az aktinomikózis egy, az egész szervezetre kiterjedő, súlyos bakteriális fertőzés, mely fájdalmas, gennyes gócokat hoz létre a lágy szövetekben, nyálkahártyákon. Szerencsére elég ritkán fordul elő.

Az aktinomikózis egy bakteriális fertőzés eredetű betegség, melyet az Actinomyces baktériumtörzsbe tartozó, anaerob mikrobák okoznak (az anaerob azt jelenti, hogy a növekedéshez nem szükséges nekik oxigén). Ezek a baktériumok általában a fogak és az íny között telepednek meg, és ha lehetőségük nyílik rá, akkor elszaporodhatnak, fertőzést okozva.

Az aktinomikózis éppen ezért gyakran fogászati beavatkozást vagy szájüregi sérülést (például állkapocstörést) követően alakul ki, de a nem megfelelő szájhigiénia, az ínybetegségek , illetve a sugárterápia is állhatnak a hátterében. Ez utóbbi azért, mert a sugárterápia mellékhatása lehet a száj nyálkahártyájának sérülése, kiszáradása. Az Actinomyces egy alfaja a hüvelyflóra természetes része.

A helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használat miatt olyan baktériumok jelentek meg, amelyek ellenállnak a különböző gyógyszereknek. Kattintson! A betegség viszonylag lassan alakul ki és lassan terjed át a különböző testtájakra. A tünetei közé tartozik a gennyel teli, esetleg fájdalmas kelések kialakulása a nyálkahártyákon, például a szájüregben, az orrban, a tüdőben vagy a bélrendszerben. A kelések idővel (megfelelő kezelés hiányában) egyre nagyobbak lesznek, és időnként megtámadhatják a közeli csontot, izmokat vagy bőrt. A kelések felfakadása során nagy mennyiségű genny ürülhet belőlük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegség viszonylag lassan alakul ki és lassan terjed át a különböző testtájakra

A fertőzés jellegzetes tünete az állon kialakuló dudor, mely a betegség elején zúzódásra emlékeztet, és az idő előrehaladtával, akár hónapok alatt jelenik meg benne a gennyesedés. A fertőzés egyéb tünetei közé tartozhat az állandó orrfolyás, a köhögés, a mellkasi fájdalom, a láz és a fogyás.

A betegség egyik súlyos komplikációja, ha a fertőzés az agyba is továbbterjed, és gyulladást okoz az agyhártyában, vagyis abban a membránban, mely az agyat körülöleli és védi. Az agyhártyagyulladás tünetei közé tartozik a súlyos izomfájdalom, a hányás, a láz, az ingerlékenység és a zavarodottság, valamint a nyak jellegzetes merevsége.

Az aktinomikózis antibiotikumokkal, elsősorban penicillinnel jól kezelhető, de ez általában hosszú folyamat. Időnként, amikor a fertőzés már továbbterjedt, műtétre is szükség lehet az érintett területek eltávolításához.

A betegség szerencsére igen ritka, és főleg a harmadik világ országaiban élőket érintheti (ez természetesen nem azt jelenti, hogy másnál nem alakulhat ki a fertőzés). Az aktinomikózis valamivel gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél, de a méhen belüli fogamzásgátló eszközök (IUD, „spirál”) használata növelheti a betegség kialakulásának kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.