Kanadai és egyesült államokbeli kutatók a PLoS ONE április 11-i online számában tették közzé kutatásuk eredményét. A világtól teljesen elzárt új-mexikói Lechuguilla barlangban olyan baktériumokat fedeztek fel, melyek soha nem találkoztak a gyógyászatban használt antibiotikumokkal, ennek ellenére csaknem mindegyik legalább egy, de akár 14-féle ismert antibiotikummal szemben is ellenállónak bizonyult.
Kérdés, hogy ebben az esetben honnan származik a megtalált baktériumok ellenálló képessége? Gerry Wright, a tanulmány egyik szerzője, a kanadai Michael G. DeGroote Intézet tudományos igazgatója elmondta, hogy a rezisztencia mélyen gyökerezik a baktériumokban, és ennek nagy jelentősege lehet az orvostudományban is. Eddig ugyanis azt feltételezték a tudósok, hogy a baktériumok csak a túlzásba vitt antibiotikumos kezelés hatására válhatnak rezisztenssé.
A barlangban talált baktériumok ellenálló képességéből emellett arra is következtethetünk, hogy környezetünkben a jelenleg ismertnél sokkal több antibiotikum található, melyeket a jövőben felhasználhatunk a mai tudásunk szerint gyógyíthatatlan fertőzések kezelésére.
A felfedezés ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az orvostudománynak a jövőben esetleg szembe kell majd néznie olyan baktériumok megjelenésével is, amelyek természettől fogva nem reagálnak az antibiotikumos kezelésre.