Szabadalommal zárulhat a magyar koronavírus-kutatás – avatta be az InfoRádió hallgatóit az Országos Vérellátó Szolgálat kutatási, fejlesztési és innovációs igazgatója. Nacsa János elmondta: egy most előállított, faktor H nevű molekula képes meggátolni a gyulladásos folyamatokat.
A faktor H molekula nyújthat megoldást
A koronavírus-kutatás egyik alapelgondolása abból indult ki, hogy aki kigyógyul a betegségből, annak a vérében vannak olyan anyagok, amelyek védenek a fertőzés ellen. Magyar kutatók egy csoportja azonban azt figyelte meg, hogy annak dacára, hogy valaki már súlyos állapotban és támogatott lélegeztetésen volt, nagyon gyorsan jobban lett.
"Azt kezdtük kutatni, hogy milyen molekulák állhatnak ennek a hátterében" – mondta el a műsorban Nacsa János professzor. A molekula – ami az emberekben is megtalálható – a faktor H nevet kapta és összefügg azzal, hogy valaki mennyire védett a súlyos gyulladásos folyamatok ellen. Ebből kiindulva kezdtek a molekula módosított változatainak fejlesztésébe. Ezt később infúzióként használhatják, vagy ezekkel a molekulákkal "kimoshatják" a vérből a gyulladásos anyagokat.