Ez a baktérium okozza a legtöbb kórházi hasmenéses fertőzést és tehető felelőssé évente 14 ezer beteg haláláért az Egyesült Államokban.
A vizsgálatok során a Mayo Klinika szakértői 13,7 millió kórházban ápolt gyerek egészségügyi adatait nézték át és rájöttek, hogy a C. difficilével fertőzött 46 ezer beteg kórházi tartózkodása jóval hosszabbra nyúlt, mint a többi gyereké és nagyobb eséllyel kellett részleges vagy teljes béleltávolító műtétet végezni rajtuk. Ezen kívül ebben a betegcsoportban a halálozási arányok is sokkal rosszabbak voltak, mint a C. difficile nélküli betegeknél.
"Bár a C. difficile megelőzése és kezelése sokkal hatékonyabban működik, mint korábban, a baktérium által okozott fertőzések továbbra is hatalmas problémát jelentenek a kórházban ápolt gyerekeknél" - nyilatkozta Dr. Sahil Khanna gasztroenterológus.
A kutatók 1,3 millió C. difficilével fertőzött felnőtt adatait is megvizsgálták és rájöttek, hogy a 65 felettiek jóval több időt töltöttek kórházban, nagyobb eséllyel kerültek gondozás alá és a halálozási arány is nagyobb volt esetükben, mint a többi betegnél. "Az idős kor tehát önmagában jelentős rizikófaktor a C. difficile fertőzés kimenetelét illetően" - írják a kutatók.
A szakértők szerint az antibiotikumok fokozott használata tehető felelőssé a C. difficile fertőzések egyre nagyobb arányú előfordulásáért, mivel ezek elpusztítják a jótékony baktériumokat is, amelyek megóvhatnak a fertőzésektől. A tudósok az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság éves gyűlésén ismertették kutatási eredményeiket.