A bölcsőde- és óvodakezdés csúcsidőszaknak számít a háziorvosi rendelőkben, mert a közösségbe belépő vagy visszakerülő gyerekek egymásnak adják át a különböző fertőzéseket és vírusokat.
„Szeptemberben mindössze két hét alatt a duplájára nő a forgalom a rendelőkben, az orvosok pedig rendkívül leterheltek a bölcsődék és óvodák megnyitását követően. A csoportok fele gyakorlatilag folyamatosan beteg, így nagy az újrafertőződés veszélye, amely könnyen felülfertőzéshez és komoly szövődményekhez vezethet” – hívta fel a figyelmet Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A szakember szerint a bölcsőde- és óvodakezdéskor leginkább a felsőlégúti fertőzések terjednek, amelyeknek 90 százalékát vírusok okozzák. A betegség általában fejfájással, orrdugulással, köhögéssel, valamint enyhe, 1-2 napos lázzal jár, gyógyszer azonban nincs rá, tüneti kezeléssel és megfelelő mennyiségű pihenéssel orvosolható – hangsúlyozta Póta György.
Elmondta továbbá, hogy a megfelelő D-vitamin-bevitel a prevenció egyik legfontosabb eleme, a vitamin szintje és az immunrendszer erőssége szinte egyenesen arányos. Nagyon fontos a vas pótlása is, ugyanis hiányában C-vitamint , ideális mennyiségű vashoz pedig tízből egy baba jut.
„Bár az anyatejes, vagy annak hiányában a tápszeres táplálásnak köszönhetően az újszülöttek többsége hozzájut a megfelelő tápanyagokhoz, a vitaminpótlást és a tejalapú táplálást később sem lenne szabad abbahagyni” – hangsúlyozta Póta György.
Forrás: Inforádió.hu