Amellett, hogy csípésükkel és döngicsélésükkel képesek tönkretenni a nyári éjszakákat, a szúnyogok sokféle betegséget is terjesztenek. Ezek közül talán a legismertebb a malária, ami a trópusokon számtalan ember életét követeli. De a vérszívók terjesztik a nyugat-nílusi vírust is, amelynek neve elég ijesztően hangzik ugyan, de nem igazán veszélyes betegség. Legalábbis az esetek nagy részében.
A szúnyogok sokféle betegséget is terjesztenek
A nyugat-nílusi vírus többnyire még tünetet sem okoz, mindössze az esetek 20 százalékában jelenik meg hatására a nyugat-nílusi láz , amely egy leginkább influenzára hajazó betegség, de a lefolyása viszonylag szelíd.
Az esetek 1 százalékában azonban a vírus képes megtámadni az agyat és ezzel bénulást is okozhat. A vírusok többsége nem képes közvetlenül az agyba hatolni, s ez alól csak néhány kivételt ismert. Például a járványos gyermekbénulás , a veszettség és a Zika-vírus.
Azoknál a betegeknél, akiknél a neuroinvazív nyugat-nílusi vírus mutatható ki, gyakran fordul elő az agyvelőgyulladás és a meningitisz (agyhártyagyulladás). A betegség tünetei lehetnek a fejfájás, a láz, a nyak merevsége, a térben való tájékozódás nehézségei, remegés, rohamok, sőt a bénulás és a kóma is. A neuroinvazív nyugat-nílusi vírus csak kevés esetben mutatható ki a betegeknél. Azok, akik elkapják a betegséget, nagyon magas, 10 százalékos halálozással számolhatnak.
Jelenleg a nyugat-nílusi vírus ellen nincs védőoltás és a kezeléshez sem áll rendelkezésre gyógyszer. Ha valakinél kialakul a bénulás, valószínűleg egész éltében mozgásképtelen lesz. A kutatások folyamatosan zajlanak ugyan a megoldás érdekében, de eddig számottevő sikert tudtak elérni.
Forrás: livescience.com