Az esetszámok egy-két hét után fognak csak változni bármilyen intézkedés után - magyarázta az atv.hu műsorában Ferenci Tamás biostatisztikus, a Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai Csoport tagja. Mint mondta, a kontaktusok száma az enyhítések hatására növekedni fog, szerencsére az átoltottak száma már most is javítja a járványügyi helyzetet.
Tízből nyolc embert be kellene oltani
Az enyhítések kapcsán a szakember úgy nyilatkozott: a nyitvatartás kitolása akár még kifejezetten jót is tehet. "Ha csinálunk valamit, azt apróbb lépésekben tegyük, és fontos, hogy mérjük utána vissza az eredményt. Tehát nézzük meg, hogy ha enyhítünk valamit, az mennyit rontott a helyzeten" - mondta.
A szakember szerint nem is kérdés, hogy a kontaktusok száma nőni fog, az a kérdés, hogy ez mennyire lesz drasztikus. Mint mondta, egy pici tartalékunk most van a rendszerben, a sokat emlegetett reprodukciós szám, aminek 1 a kritikus értéke, tehát ez alá kell szorítani, jelenleg 0,8 körül mozoghat. Ha lazítunk, akkor arra kell figyelni, hogy ez a szám ne menjen újra 1 fölé.
Ferenci Tamás szerint ahhoz már biztosan elég az átoltottak száma, a regisztráltak száma pedig főleg, hogy érzékelhetően javítsa a járványügyi helyzetet. Azt azonban még mindig csak találgatják, hogy a nyájimmunitás eléréséhez milyen átoltottsági arány kellene. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a közösségi immunitási küszöb, tehát aminél külön intézkedés nélkül sem tud önfenntartó járvány kitörni, eredendően 60 százalék. A szakember szerint ugyanakkor az angol variáns , ami fertőzőképesebb, ezt a küszöböt is feljebb tolta, nagyjából 80 százalékra.
A fertőzésen átesettek számára a legalacsonyabb becslés 3,5 millió fő lehet, a járvány harmadik hullámában azonban ez a szám rohamosan nő - mondta el a biostatisztikus. Hozzátette: az oltás vagy fertőzés miatt sokakban kialakulhatott már a védettség, ez azonban nem jelent teljes biztonságot.
COVID-túlélő: "óriásit hibáztunk" - a részleteket ide kattintva olvashatja.