Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) égisze alatt működő gyógyszerfejlesztési konzorcium vezetőjének elmondása szerint a kezdetektől fogva olyan hatóanyagban gondolkodtak, amely képes semlegesíteni a koronavírust, valamint megelőző védelmet is nyújt, tehát alkalmas a passzív immunizálásra is. Ehhez egy kétkomponensű, fehérjealapú készítményt fejlesztettek, amely egy molekuláris csapdához hasonlítható, mert ahhoz a tüskefehérjéhez kapcsolódik, amellyel az új típusú koronavírus a sejtekhez kötődne - így viszont erre képtelen.
Indulnak az állatkísérletek
A koronavírus elleni harcban fontos szerepet játszó hatóanyagot a következő hónapokban kísérleti állatokon fogják vizsgálni. Ezzel párhuzamosan pedig megkezdik az európai engedélyeztetéséhez, illetve a klinikai vizsgálatokhoz szükséges eljárás előkészítését is. A szakember véleménye szerint azonban a klinikai vizsgálatokat legkorábban 2021 végén, 2022 elején lehet elkezdeni.
Így hat a gyógyszer
A dékán azt is elmondta, hogy terveik szerint a hatóanyagot intravénás vagy a bőr alá adott injekció formájában lehet majd beadni. Miután a véráramba kerül, megjelenik a tüdőszövetben, sőt a tüdő léghólyagocskáiba is bekerül. Éppen arra a területre érkezik, ahová a fertőzést követően a koronavírus is bejut, tehát megakadályozza, hogy a kórokozó megfertőzze a sejteket - derült ki az interjúból.
Agykárosító hatása is lehet az új típusú koronavírusnak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!