Az első halálos következményekkel járó kullancscsípésre mindössze három éve került sor. Mivel az első ismert esetet a kansasi Bourbon megyében regisztrálták, a kórokozó is innen kapta a nevét. A farmerként dolgozó középkorú férfi kullancscsípések után került kórházba, mert belázasodott és leküzdhetetlen fáradtsággal küzdött. A vérvizsgálatok végül egy teljesen új vírust mutattak ki. A 2014-es felfedezése óta mindössze öt ember kapta el a fertőzést, de az esetek közül kettő halállal végződött.
Az idén júliusi esetben egy 58 éves nő volt az áldozat Missouriban. Kettő, testébe akaszkodott kullancsot is eltávolítottak belőle, hamarosan pedig betegség tüneteit észlelte magán. A bőrén halvány vörös kiütések jelentek meg, súlyos fejfájásra és másféle fájdalmakra is panaszkodott, s a vizsgálatok azt mutatták ki, hogy alacsony a fehérvérsejtjeinek száma. Az orvosok számos kullancs által terjesztett betegségre tesztelték, de a vizsgálatok negatívnak bizonyultak. Végül a központi járványügyi szervezet (CDC) szakértőinek vizsgálata mutatta ki a Bourbon-vírust a beteg vérében.
Az orvosok még mindig csak tanulmányozzák a Bourbon-vírusos megbetegedések lehetséges tüneteit, de eddig a betegek mindegyike fáradtnak érezte magát és lázzal, kiütéssel, fejfájással, elesettséggel, hányingerrel, hányással és alacsony fehérvérsejt-számmal küzdött. Jelenleg nincs eljárás a betegség kezelésére, és nincs vakcina sem a fertőzés megakadályozására. A Bourbon-vírus elleni legjobb védekezés egyelőre a terjesztőinek (kullancsoknak, és más potenciális vírusgazdaként szóba jöhető rovaroknak) a távol tartása. Azaz, aki olyan helyre megy, hogy nagyobb a csípés kockázata, viseljen zárt ruházatot és kenje vagy fújja be magát rovarriasztóval .
Minden estre nem megnyugtató egy mérsékelt övön élő halálos vírus megjelenése, amely ellen jelenleg nincs se kezelés, se gyógyszer, se vakcina. A Bourbon-vírus az úgynevezett Thogoto vírusok közé tartozik, amelyeket sokkal melegebb tájon, Kenyában majd Indiában fedeztek fel a 60-as években.
Forrás: LiveScience