A broncholitis a felső és az alsó légutakat egyaránt érintő, vírusos eredetű megbetegedés, mely a hörgőcskék gyulladását is okozza. Könnyen összetéveszthető a bronchitisszel , ám két külön betegségről van szó, mely a tüdő különböző területeit érinti.
A bronchitis a hörgőket, vagyis a légcsőből ágazó nagyobb csöveket érinti, míg a bronchiolitis az azokból is leágazó, kisebb hörgőcskék betegsége. Ezek a szőlőfürtszerű léghólyagocskákban végződnek, melyek felelősek a gázcseréért magáért.
A bronchiolitist általában vírusfertőzés okozza, a betegség kialakulásáért a különböző rhino-, influenza-, parainfluenza-, corona-, pneumo-, metapneumo- és adenovírusok lehetnek a felelősek. A bronchiolitis igen fertőző betegség, a vírusok cseppfertőzéssel terjednek, és akár hosszú órákon keresztül képesek életben maradni a különböző felületeken is. A betegség fő okozójával, a pneumovírussal való találkozás nem vált ki védettséget, vagyis a gyerekek többször is megbetegedhetnek, míg el nem érik a felnőttkort.
A betegség tüneteit két csoportba lehet osztani, annak megfelelően, hogy a légutak felsőbb vagy alsóbb traktusait érintik-e. A tünetek között találhatjuk az orrfolyást, orrdugulást, torokfájást és fülfájást, majd néhány nappal ezek kialakulása után következhet a köhögés , a szapora és felületes légzés. Láz általában nem jellemző. Mivel a gyulladás az egészen piciket (hat hónaposnál fiatalabb csecsemőket) is érintheti, a tünetek náluk gyakran sokkal súlyosabbak: enerváltság, nehézlégzés, fáradékonyság, a bőr elszíneződése, állandó köhögés is jelentkezhet, emiatt a csecsemő nem tud megfelelően enni és inni, így jelentősen megnőhet a kiszáradás veszélye.
Bár a szakemberek szerint emiatt a betegség miatt szorul a legtöbb kisgyermek kórházi kezelésre, általában elegendő az otthoni ápolás, és gyógyszerre sincs szükség, hiszen a vírusfertőzés maximum néhány hét alatt magától is elmúlik. Bizonyos esetekben azonban kórházi kezelésre is szükség lehet, például nagyon fiatal csecsemőknél, azoknál, akiknek krónikus betegsége vagy veleszületett fejlődési rendellenessége van. A kórházban biztosíthatják nekik a megfelelő oxigénellátást és a folyadék-, valamint tápanyagpótlást, illetve folyamatosan figyelemmel kísérhetik azt is, hogy nem romlik-e a kisbaba állapota.
A bronchiolitis megelőzésében rendkívül nagy szerepe van a kézmosásnak , a fertőzésekkel teli hónapokban (novembertől februárig) a zsúfolt helyek kerülésének, a passzív dohányzás kerülésének. Az anyatejes táplálásnak is védő hatása van.