COVID-19: meddig maradjon otthon a gyerek, ha megfertőződött?

Az általános orvosi javaslat szerint az iskolásoknak 5 napot érdemes otthon tölteniük abban az esetben, ha pozitív lett a koronavírustesztjük. De vajon tényleg elég idő ez ahhoz, hogy a közösségbe visszatérve ne fertőzzenek tovább?

Ahogy egyre jobban hűl az idő, úgy okoznak egyre több gondot az olyan kórokozók, mint például az influenzavírus, vagy a 2020-ban világszerte járványt kiváltó koronavírus. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) múlt heti adatai szerint Magyarország több településén is felgyorsulhatott a SARS-CoV-2 terjedése, a vírus ráadásul az olyan zárt közösségekben, mint az óvodás és iskolás csoportok, különösen gyorsan terjedhet. Meddig maradjon otthon egy gyermek, miután igazoltan megfertőződött a koronavírussal? Szakember adott választ a kérdésre a MedicalXpress cikkében.

Meddig fertőzhet tovább az iskolás?

Az iskolásokra vonatkozó hazai karanténszabályok legutoljára 2022 őszén változtak. Az akkori döntés értelmében a karantén csak azoknak a gyerekeknek kötelező, akik pozitív tesztet produkáltak, a kontaktszemélyekre már nem vonatkozik. A fertőzötteknek hét napot kell otthon tölteniük, utána gyógyultnak tekinthetők. Amennyiben viszont a teszttől számított 4. napja nincs lázuk, valamint a légúti tüneteik is megszűntek, akkor egy antigén gyorsteszttel vagy PCR-teszttel már az 5. naptól újra mehetnek iskolába.

Általánosan ezt az 5 nap karantént irják elő sok más országban is a koronavírus-fertőzött gyermekek számára. Az USC Schaeffer Egészségpolitikai és Gazdasági Központ és a Stanford Egyetem közös tanulmányának eredménye szerint ez a legtöbb esetben elegendő is lehet, mivel az omikron variánssal fertőzött gyermekek átlagosan három napig maradtak fertőzőképesek a vírusteszt után.

koronavírus, COVID-19
A gyerekek átlagosan 3 napig maradnak fertőzőképesek. Fotó: Getty Images

A kutatók összesen 76 koronavírus-fertőzött gyermek orrváladékát vizsgálták meg, a legfiatalabb közülük 7, a legidősebb pedig 18 éves volt. A résztvevők betegségének lefolyását 10 napig követték figyelemmel, rendszeresen mintát vettek tőlük, ami alapján azt vizsgálták meg, milyen eséllyel adhatják tovább a vírust. Minden vizsgált gyermek a jelenleg domináns omikron változattal fertőződött meg.

A tanulmány megállapította, hogy a fertőzőképesség medián ideje három nap volt, öt nappal a pozitív tesztet követően csupán a gyermekek 18,4 százaléka adhatta volna tovább a vírust, 10 nappal később pedig már csupán 3,9 százalékuk fertőzhette volna meg a környezetében élőket. A tanulmány szerzői nem találtak összefüggést a gyermekek fertőzőképességének időtartama és a vakcinázás között, vagyis nem érdemes az iskoláknak eltérő módon kezelni az oltott és az oltást nem kapott gyerekeket. 

Egy, a New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent korábbi kutatás arra az eredményre jutott, hogy az omikronnal megfertőződött felnőttek a gyerekeknél egy kicsit hosszabb ideig, átlagosan 5 napig adhatják tovább a vírust. Az oltottság, illetve a fertőzőképesség ideje között azonban esetükben sem fedeztek fel összefüggést a kutatók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.