Az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatói vezette csoport a Vaccine című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányában kiemelte, hogy a COVID-19-ről készült nemzetközi tudományos irodalom metaelemzése megerősítette, hogy az öt év alatti gyerekek valószínűleg felépülnek a fertőzésből. A korcsoportba tartozó, koronavírus -fertőzött gyerekek fele egyévesnél fiatalabb és ugyanekkora a tünetmentesek aránya is az öt év alattiak körében. Ezek a megállapítások segítenek a gyermekek COVID-19 elleni oltási programját célzó intézkedések meghozatalában és a kismamák immunizációs programjának meghatározásában - olvasható az egyetem közleményében.
Ezért fókuszáltak most rájuk
"Rendszeresen felülvizsgálják a teljes népességre - köztük a 18 év alatti gyermekekre - vonatkozó COVID-19 adatokat, de specifikusan az öt év alatti gyermekek esetében ez nem történt meg" - közölte Nusrat Homaira, az egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. Azért összpontosítottunk az öt év alatti gyermekekre, mert ez a legkockázatosabb csoport a légzőszervi fertőzések esetében, és ezen fertőzések miatt kerül a legtöbb gyermek kórházba. Ráadásul a gyermekek gyakran tünetmentesek és fontos szerepet játszanak a betegség közösségi terjesztésében - magyarázta.
Már a gyerekeknél is a fiúk kapják el gyakrabban
A mintegy kétezer tanulmányból kiválasztott 65 kutatás 1214 öt évesnél fiatalabb gyermek esetével foglalkozott, akikről a járvány első hullámában igazolták a koronavírus-fertőzést olyan országokban és térségekben, mint az Egyesült Államok, Kína, Európa, a Közel-Kelet és a Csendes-óceán nyugati és keleti térsége. A felnőttekhez hasonlóan nagyobb arányban fertőződtek meg fiúk, arányuk 53 százalék volt. Az esetek 43 százaléka volt tünetmentes , hét százalékuk pedig súlyos, ami intenzív osztályos kezelést igényelt.
"Csak egy halálesetet jegyeztek fel, egy tízhónapos lánycsecsemőét, akinek nem volt krónikus betegsége és nem volt köthető korábbi ismert COVID-19 esethez" - ismertette a részleteket a kutató. Homaira elismerte, hogy kutatásukat augusztusban nyújtották be és csak decemberben publikálták a hosszas szakértői vizsgálat miatt. "Az ezen korosztályról azóta megjelent új kutatások eredményei azonban nem térnek el attól, amit a mi tanulmányunk feltárt" - jegyezte meg.
A közelmúltban két kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy a koronavírus-fertőzésből kigyógyulva az érintettek szervezetében legalább nyolc hónapra szóló immunitás alakul ki. A két tanulmány szerzői ráadásul más-más irányból közelítették meg a témát. A részletekért kattintson korábbi cikkünkre.