A brit statisztikai hivatal (ONS) és az Oxfordi Egyetem által 372 ezer ember bevonásával elvégzett felmérés azt mutatta ki, hogy a Oxford-AstraZeneca- és a Pfizer-BioNTech-vakcinák első adagjával december és április eleje között beoltottak esetében átlagosan 65 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőzés esélye. Az átlagon belül a COVID-19 betegség tüneteinek kialakulásával járó fertőzés kockázata 74 százalékkal, a tünetmentesen lezajló fertőzésé pedig 57 százalékkal mérséklődött három héttel az első oltási dózisok beadása után.
A második oltással teljes a hatás
A Pfizer-féle oltóanyag második dózisának beadása után már 90 százalékkal csökkent az új típusú koronavírussal való megfertőződés rizikója a kutatási eredmények szerint. Az AstraZeneca-vakcina esetében azonban ezt a részvizsgálatot a kutatók egyelőre nem tudták elvégezni, mert a felmérés időszakában ebből az oltóanyagból még nem adtak be elégséges mennyiségű második adagot ahhoz, hogy ennek immunhatását ki lehessen mutatni.
Kortól függetlenül véd
A szakértők emellett egyértelműen megállapították, hogy mindkét vakcina egyaránt ugyanolyan magas hatékonyságú a 75 évesnél idősebbek és a krónikus betegségekkel küszködők körében, mint az összes többi lakossági csoportban. Az oltások hatékonyságára vall egyébként az is, hogy a brit statisztikai hivatal új felmérése szerint már nem a koronavírus-fertőzésből kialakuló COVID-19 az első számú halálozási ok Angliában.
COVID-19: ezen múlik, hogy súlyos lesz-e - olvassa el a részleteket!