COVID-oltások: újabb mellékhatásokra derült fény

A BioNTech/Pfizer és a Moderna gyógyszergyártó vállalatok koronavírus elleni vakcinájának ritkán előforduló mellékhatása lehet a szívizom- és a szívhártyagyulladás - állapította meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

Egy magyar virológus szerint hiú ábránd, hogy leküzdöttük a járványt - kattintson!

Az mRNS-vakcinák egyik lehetséges mellékhatására figyelmeztet az EMA. A hágai székhelyű testület illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) szerint a szívizom- és szívhártyagyulladásos esetek elsősorban a Pfizer- és a Moderna-féle vakcinák második adagjának beadása utáni 14 napon belül fordultak elő. A probléma elsősorban a fiatalabb korosztályhoz tartozó férfiakat érinti. A tünetek eltérőek lehetnek, de gyakran légszomj és erőteljes szívverés kíséri a megbetegedést. A két megbetegedést fel kell tüntetni a termékinformációban, és felhívni az egészségügyi szakemberek figyelmét a kockázatra - szögezték le a szakemberek.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Oltáshoz készítik elő a Pfizer-vakcinát. Fotó: MTI/Rosta Tibor

A Janssen-vakcinánál is találtak kockázatot

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága azt is közölte a Janssen egyadagos, koronavírus elleni oltóanyaga kapilláris szivárgási szindrómát okozhat, ezért nem javasolják ennek használatát azok számára, akiknél a jelenség már korábban is fellépett. Három olyan esetet vizsgáltak ki, ahol a Janssen vakcinája váltotta ki ezt az igen ritka tünetet, amely során a hajszálerekből folyadék szivárog a testszövetekbe. A szindróma főként a karok és a lábak megduzzadását, alacsony vérnyomást, illetve a vér alacsony albuminszintjét és besűrűsödését eredményezi. A három esetben a tünetek 3 nappal az oltást követően jelentkeztek, az érintettek közül ketten elhunytak.

Az AstraZeneca készítménye sem rizikómentes

Az EMA korábban az AstraZeneca vállalat új típusú koronavírus elleni vakcinájával kapcsolatban hívta fel a figyelmet a fenti mellékhatásra. Az uniós gyógyszerfelügyeleti hatóság arról is tájékoztatott, hogy a készítmény termékismeretőjébe fel kell venni, hogy a vakcina mellékhatásként Guillain-Barre szindrómát (GBS) is okozhat. A GBS esetén a szervezet saját immunrendszere megtámadja az egészséges perifériás idegsejteket, ami típusosan az alsó végtagokban kezdődő, szimmetrikus végtaggyengeséggel és zsibbadással jár. Akut fázisában a betegség életveszélyessé is válhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: a Pfizer már az emlékeztető oltást sürgeti - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.