Egy normális intenzíves ellátásnál egy nővérre maximum két, egy orvosra pedig négy beteg jut. Most azonban jóval nagyobb a terhelés a koronavírus-járvány miatt. A harmadik hullám megdöbbentően magas esetszámai azt eredményezték, hogy a fertőzötteket ellátó osztályokon sokszor egyetlen orvos jut egy 10 fős részlegre, egy nővérnek pedig 5 beteget kell egy időben ellátnia - számolt be róla az RTL Klub Híradója .
Amit megtanultak, az most nem működik
A híradóban az is elhangzott, hogy a stáb már egy éve nem készíthet felvételt a kóházak COVID-osztályain, és a dolgozók sem nyilatkozhatnak a munkájukról és a körülményekről. Akik mégis beszélnek, leginkább a nevük elhallgatását kérve teszik azt. Így nyilatkozott az a szemészorvos is, akit egy hónapja irányítottak át egy koronavírus -fertőzötteket ellátó intenzív osztályra.
Mint mondta, a helyzet siralmas, és sokszor kiderül, hogy amit az intenzíves szakemberek korábban megtanultak, az a COVID-19 -cel küzdő betegeknél nem működik. Példaként említette, hogy a megszokott lélegeztetési stratégiákat rengeteg betegnél nem lehet alkalmazni. A helyzetet súlyosbítja, hogy egyes kórházakban más területről érkezett, 2 hetes átképzésen résztvett nővéreket kell bevonni az intenzíves ellátásba, ennyi idő alatt azonban nem lehet felkészülni arra, ami rájuk vár.
"Kevesen jönnek le a gépről"
Az orvos arra is kitért, hogy az új típusú koronavírussal megfertőződött, lélegeztetésre szoruló betegeknek csak mindössze 5 százaléka éli túl a megpróbáltatásokat. Úgy fogalmazott, hogy ha valakit intubálni kell, onnantól nagyon kiszámíthatatlan, hogyan alakul a további sorsa. Van olyan lélegeztetésre szoruló beteg, aki több alapbetegsége ellenére is felépül, míg egyes egészséges fiatalok nem tudnak megküzdeni a fertőzéssel. Elmondása szerint sokszor az orvosok sem tudják, hogy az egyik beteg miért épül fel, a másik pedig miért nem.
A legutóbbi hazai áldozatok közül 46 személynek nem volt alapbetegsége - olvassa el a részleteket!