A turista által elfogyasztott csigában az Angiostrongylus cantonensis nevű fonálféreg lárvája rejtőzött. A parazita többnyire rágcsálók tüdőartériájában helyezi el petéit, az abból kikelő lárvák pedig később az állat szájürege felé veszik az irányt, hogy aztán az emésztőrendszeren áthaladva, a bélsár közvetítésével kijussanak a természetbe. A csigák ezekből az ürülékdarabokból táplálkozva kerülnek kapcsolatba a féreglárvákkal.
Ha tehát valaki nyers vagy nem megfelelően átsütött csigát fogyaszt, úgy fennáll a parazitás fertőzés kockázata. Bizonyos esetekben az így kialakuló betegség, az angiostrongyliasis semmilyen panasszal nem jár, megeshet azonban, hogy agyhártyagyulladást vált ki az érintetteknél. Ennek nyomán erős fejfájás, nyakfájás, alacsony láz, bizsergő érzés vagy fájdalom, illetve hányás is jelentkezhet a gyulladás miatt. A tünetek általában egy-három héttel azután kezdődnek, hogy a lárva bekerült az ember szervezetébe.
Az említett turista egyike annak a tíz betegnek, akik a 2018-as évben igazoltan elkapták a parazitás fertőzést Hawaiin, míg idén eddig öt újabb személy betegedett már meg - jelentette be hivatalos közleményben május végén a helyi egészségügyi hivatal. A legtöbben csigaevés nyomán fertőződtek meg, de ugyanígy gondot okozhat bármilyen nyers termék, amely rák, garnéla vagy akár béka felhasználásával készül. Sőt, apró csigák akár mosatlan zöldség vagy gyümölcs fogyasztása során is bekerülhetnek észrevétlenül a szervezetbe, éppen ezért a hatóságok mindenkit óvatosságra intenek.
Forrás: livescience.com