Becslések szerint emberek milliói fertőződnek meg évente gonorrheával, az egyik leggyakoribb nemi betegséggel (másik közismert neve a kankó), melynek rezisztenciája az antibiotikumokkal szemben aggasztó mértékben növekedik.
A penicillinrezisztens betegség feltűnt már az Egyesült Államokban, Norvégiában, Svédországban, Ausztriában és Nagy-Britanniában is, és tavaly olyan fajtáját figyelték meg, ami az injekciós kúrával szemben is ellenálló volt. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ ugyancsak figyelmeztet: a minden antibiotikumra rezisztens tripper megjelenési aránya tizenhétszeresére nőtt 2006 óta. Dr. Manjula Lusti-Narasimhan és munkatársai szerint ez azért is veszélyes, mert hamarosan gyógyíthatatlanná válik a fertőzés.
Mit kell tudni a kórokozóról és a betegségről?
A gonorrhoea szexuális úton terjedő fertőzés, a Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium áll mögötte. Szexuális együttlét során (ideértve az orális és anális érintkezést is) fertőz, az óvszerrel történő védekezés az egyetlen védekezési lehetőség vele szemben.
A betegség gyakran tünetmentes, nőknél azonban árulkodó lehet, ha megváltozik a hüvelyváladék színe, szaga és mennyisége, illetve ha a menstruációtól függetlenül jelentkezik vérzés. Tripperre utalhat a vizeléskor jelentkező égő érzés is, akár az alhasi fájdalom. Férfiaknál szintén vezető tünet lehet a vizeléskor tapasztalt égető érzés, folyás, illetve a heretáji fájdalom. Minden tünettel orvoshoz kell fordulni!
A kezelésről
A standard kezelésében jelenleg az antibiotikum-terápia szerepel, ám a fentebb ismertetett jelenség miatt ez nem kis kihívást jelent a szakembereknek a jövőben. "A N. gonorrhoeae, a gonorrhoea kórokozója az elmúlt évtizedek során az alkalmazott antibiotikumokkal szemben rezisztenssé vált - először a sulfonamidokra, majd a penicillinre, doxycyclinre, chinolonokra alakult ki az ellenállóképesség. Az utóbbi években az eddig eredményesen alkalmazott cephalosporinokra is megnőtt az az antibiotikum-koncentráció, amely szükséges a baktérium elpusztításához. Franciaországban és Japánban már észleltek kifejezetten rezisztens törzseket: így a veszély, hogy ezzel az antibiotikummal szemben is kialakul a rezisztencia, reális" - magyarázza a HáziPatika.com kérdésére dr. Marschalkó Márta, bőrgyógyász, a SOTE egyetemi docense.
Felvetődhet a kérdés, hogy milyen módon lesz gyógyítható a betegség a jövőben: mint a szakember elmondta, a megoldás az új antibiotikumok kifejlesztése, illetve a még erre a célra nem alkalmazott antibiotikum beállítása a kezelésre, a különféle antibiotikum-kombinációk alkalmazása, és ennek megfelelően új kezelési protokollok kidolgozása.
"Igazi megoldás a betegség megelőzése, mely felelős szexuális magatartással, a promiszkuitás kerülésével, felvilágosítással, biztonságos szexszel érhető el" - mondja a bőrgyógyász.
Riasztó adatok
A statisztikák szerint évente 498 millió gonorrheások száma 106 millióra tehető. "Mint a többi STD - szexuális úton terjedő - betegség, a gonorrhoeás megbetegedések száma hazánkban is növekszik. A jelentett esetek száma - mely lényegesen kevesebb a valódi betegszámnál - 2011-ben 1300 körül volt, amely a megelőző évekhez képest 30%-os növekedést jelent" - tájékoztat a szakember, majd hozzáteszi, a panaszokkal mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen a kezeletlen, vagy nem jól kezelt, nem diagnosztizált esetek szövődményei veszélyesek lehetnek. Ezek közül a leggyakoribbak a felszálló fertőzések, mely nőknél kismedencei gyulladást, sok esetben meddőséget, terhességi szövődményeket, férfiaknál mellékhere-, here-, illetve prosztata-gyulladást, sterilitást okoz. Ritkán bár, de előfordul a betegség következtében a szepszis, az ízületi gyulladás, olykor szemészeti szövődmények - kötőhártya-gyulladás, keratitis (a szaruhártya egy ritka, de súlyos fertőzése) formájában.